cmu.edu

Tajomstvo č. 13: Dôveruj, ale preveruj alebo Nástrahy pirátov

V časoch tlačených kníh bol pojem pirátstva neznámy. Koľko kníh sa vytlačilo, toľko sa mohlo dostať niekomu do ruky. Výnimku tvorili len študenti, ktorí prefocovaním učebníc a skrípt riešili nedostatok študijných materiálov.

E-knihy nemajú materiálnu povahu, nemožno ich počítať na kusy. Pri predaji sa nerozmnožujú, ani nevznikajú ich kópie. Čitateľ dostáva len právo (licenciu) na ich používanie. Môže sa teda ľahko stať, že počet tých, ktorí si e-knihu kúpia a ktorí prečítajú, nebude rovnaký.

Ako sa dá proti tomu brániť?

V prvom rade musíte vedieť, komu dôverovať a komu nie.

Distribútor

Má k dispozícii vašu e-knihu, ktorú predáva, možno ju dokonca sám vytvoril. Sám má z každého predaja svoj podiel, preto je nelogické, aby mal práve on pirátske chúťky. Škodil by tým aj sebe.

Na druhej strane, hoci máte prístup k podrobným informáciám o predaji, tieto údaje nemusia byť vždy 100% pravdivé. Nie je ťažké počty predaných e-kníh upraviť a namiesto podielu z predaja si ponechať celý zárobok.

Hoci sú podobné praktiky (veríme) zriedkavé, treba si vyberať len predajcov a distribútorov, ktorým sa dá dôverovať. Dajte si pozor na rôzne drobné „no name“ obchodíky, ktoré nemajú žiadnu históriu a neviete, kto za nimi stojí. Ak by sa im podarilo nečestne sa nabaliť, zavrú obchod, zrušia web a už o nich nebudete nikdy počuť.

Ale predstavte si, že by sa niečo podobné stalo veľkým internetovým obchodom s niekoľkoročnou tradíciou. Okrem toho, že by to bolo v rozpore s ich hodnotami, ktoré propagujú, malo by to určite aj katastrofálne dôsledky pre ďalšie fungovanie firmy.

Zákazník

Pohnútky čitateľov sú rôzne. Úspešní autori sa dnes už len ťažko vyhnú tomu, aby sa ich diela nepirátili. A to sa týka nielen kníh, ale aj celého umeleckého priemyslu. Je ťažké o knihe, hudobnom albume, filme, hre, či softvéri uvažovať ako o niečom cennom. Ľudia, ktorí by v obchode neukradli ani šumienku, bez problémov sťahujú a sami nahrávajú na internet to, čo im nepatrí.

V prípade e-kníh žiadna 100% ochrana neexistuje. Systém Adobe DRM, používaný ešte aj dnes na žiadosť niektorých vydavateľov, obíde priemerne technicky zdatný človek po 5 minútach gúglenia. Aj preto v Publicu využívame na ochranu e-kníh, ktoré distribuujeme, systém tzv. sociálneho DRM. Ten čitateľa žiadno neobmedzuje, čo je v porovnaní s tzv. tvrdým DRM od Adobe obrovská výhoda.

Keď si niekto kúpi e-knihu chránenú sociálnym DRM, stiahne si priamo súbor e-knihy, ktorý si nakopíruje do svojej čítačky. Môže použiť akúkoľvek čítačku, tablet, počítač a pod. Iste nebudem preháňať, keď napíšem, že ju otvorí prakticky na akomkoľvek zariadení, ktoré je v tomto roku schopné prevádzky.

V čom teda spočíva ochrana sociálneho DRM? To nastupuje do práce až v prípade, že sa čitateľ rozhodne porušiť pravidlá hry a e-knihu začne nelegálne distribuovať. Sociálne DRM tomu totiž technicky nebráni.

E-kniha v sebe ale obsahuje niekoľko viditeľných, ale i neviditeľných údajov o zákazníkovi, ktorý si ju kúpi. Ak by sa teda e-kniha objavila na nejakom sťahovacom serveri, dá sa pomocou nich ľahko vystopovať a stíhať konkrétneho človeka, ktorý sa previnil.

Sociálne DRM využívajú všetci partneri Publica s výnimkou Apple iBookstore. Ten má vlastný systém ochrany, ktorý zaručuje, že e-knihy kúpené cez iBookstore sú pohodlne čitateľné na všetkých Apple zariadeniach, no zároveň zabraňuje ďalšiemu nelegálnemu šíreniu.

Seriál Tajomstvá vydávania e-kníh

 1. Prepisujeme pravidlá vydávania e-kníh
 2. Päť dôležitých trendov, ktorým čelí vydávanie kníh
 3. Tajomstvo č. 1: Napíšte skvelú knihu
 4. Tajomstvo č. 2: Napíšte ďalšiu skvelú knihu
 5. Tajomstvo č. 3: Nerozhadzujte peniaze, rozmnožujte ich
 6. Tajomstvo č. 4: Kniha si zaslúži pekný obal
 7. Tajomstvo č. 5: Premeňte svoje limity na potenciál
 8. Tajomstvo č. 6: Čarujeme s metadátami
 9. Tajomstvo č. 7: Budujte dôveru svojich čitateľov
 10. Tajomstvo č. 8: Vážte si svoj čas
 11. Tajomstvo č. 9: Objavte nekonečné možnosti distribúcie
 12. Tajomstvo č. 10: Vyhnite sa exkluzivite
 13. Tajomstvo č. 11: Ponúknite (aspoň) 1 knihu zadarmo
 14. Tajomstvo č. 12: Trpezlivosť ruže prináša
 15. Tajomstvo č. 13: Dôveruj, ale preveruj alebo Nástrahy pirátov
 16. Tajomstvo č. 14: Vybudujte si základňu. Značka: už včera bolo neskoro
 17. Tajomstvo č. 15: Spustenie predaja ako nekonečný príbeh
 18. Tajomstvo č. 16: Študujte bestsellery
 19. Tajomstvo č. 17: Obrňte sa hrošou kožou
 20. Tajomstvo č. 18: Nie všetko je o cene
 21. Tajomstvo č. 19: Čarovný prútik menom predpredaj
 22. Tajomstvo č. 20: Definujte si svoj vlastný úspech

Voľne preložené podľa e-knihy Marka Cokera – The Secrets to Ebook Publishing Success. Knihu si môžete zadarmo stiahnuť na stránke smashwords.com alebo ju čítať na pokračovanie na našom blogu.

Komentár

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prví! :)

Pridať komentár