Často kladené otázky

Tvorba e-kníh

V akom formáte majú byť podklady ku knihe?
Podklady by mali byť vo formáte RTF, DOC/DOCX (Microsoft Word), INDD (InDesign) alebo QXP (QuarkXPress). Viac informácií nájdete v článku: Čím krajšie podklady, tým krajšia e-kniha
Akú grafickú úpravu má mať kniha?
Kniha nemusí mať žiadnu špeciálnu úpravu. Ak má pokročilú štruktúru, napríklad v prípade románu alebo odbornej knihy, je dobré, ak sú v nej použité štýly pre rôzne úrovne nadpisov. Viac informácií nájdete v článku: Čím krajšie podklady, tým krajšia e-kniha
Aké multimédiá môže e-kniha obsahovať?
Kniha môže obsahovať obrázky a internetové odkazy. Video vkladať neodoporúčame, mnohé čítačky e-kníh by si s ním neporadili.
Je možné dodatočne zasahovať do e-knihy?
Podklady ku knihe by mali byť vo finálnej verzii ešte pred začatím spracovávania do elektronickej formy. Ak aj po vytvorení e-knihy v nej budete chcieť upraviť alebo doplniť nejaký detail, radi vám vyjdeme v ústrety.
Poskytnete mi hotovú e-knihu pre moju osobnú potrebu?
Áno, stačí o to požiadať po dokončení spracovania e-knihy. Hotovú e-knihu môžete predávať aj prostredníctvom vášho webu alebo iných predajcov.
Chcem okrem e-knihy aj tlačenú knihu. Môžete mi pomôcť aj s tým?
Službu vydania a distribúcie tlačenej knihy pripravujeme v blízkej budúcnosti.

Zmluvy

Čo znamená byť vydavateľom knihy?
Znamená to, že všetko rozhodovanie týkajúce sa vašej knihy je výlučne na vás. My vám v procese vydania knihy iba technicky pomáhame a zabezpečujeme potrebný servis. Vy ako autor ste však ten, kto rozhoduje o všetkých aspektoch knihy – o jej obsahu, cene, predajných kanáloch, marketingu a pod.
Môžem e-knihu predávať pod pseudonymom?
Áno, samozrejme. V zmluve, ktorú podpíšeme, musí figurovať vaše reálne meno, príp. údaje vašej firmy, ak knihu vydávate ako právnická osoba. V rámci distribúcie tieto údaje zverejňovať nemusíme a vy môžete vystupovať pod pseudonymom.
Musím zmluvu podpísať osobne? Nestačí e-mailom a naskenovaný podpis?
Zmluvu je potrebné podpísať vlastnoručne po doručení poštou. Ak aj žijete v zahraničí, pošleme vám ju kdekoľvek sa nachádzate.
Môžem predávať e-knihu aj cez iné kanály?
Áno. Keďže ste si zároveň vydavateľom, je len na vašom rozhodnutí, aké predajné kanály pri distribúcii využijete.
Čo je ISBN a ako ho získam?
ISBN je medzinárodné štandardné číslo knihy, ktoré ju presne identifikuje. Využíva sa hlavne pri distribúcii, kde slúži ako jedinečný identifikátor v databázach kníhkupectiev, preto je dôležité získať ho.

Na druhej strane nejde o nič zložité:

Ak e-knihu vydávate vo vlastnom mene (autor = vydavateľ), stačí vyplniť formulár na stránke Slovenskej národnej knižnice (jedenkrát pre formát EPUB, druhýkrát pre MOBI). Do formuláru vpíšte svoje údaje a údaje vašej knihy. Do poznámky treba napísať, že vydávate knihu vlastným nákladom. ISBN čísla vám prídu e-mailom cca do 2 pracovných dní.

Ak e-knihu vydávate v mene vašej spoločnosti, budete postupovať rovnako, ale pred vyplnením formulára ešte treba poslať na adresu isbn@snk.sk oskenované stanovy vašej spoločnosti, v ktorých je uvedená vydavateľská činnosť.

Distribúcia a predaj

Ako dlho trvá, kým sa e-kniha dostane do distribúcie?
Orientačne 2 - 4 týždne. Všetko závisí od rýchlosti našej komunikácie, pošty a bankových prevodov. Samotné spracovanie e-knihy trvá cca 1-3 pracovné dni. Po zaradení e-knihy do nášho katalógu majú všetci predajcovia k dispozícii e-knihu okamžite. Na iBookstore e-knihy nahrávame ručne, schvaľovanie zo strany Apple trvá 1-2 pracovné dni.
Môžem stanoviť presný dátum, kedy sa e-kniha začne predávať?
Áno, ak dovtedy stihneme knihu spracovať a kniha bude pripravená, môžete začiatok predaja posunúť na zvolený dátum.
Kto stanovuje cenu knihy?
Cenu stanovujete vy ako autor – vydavateľ. Pomôckou v tom vám môže byť náš článok Ako stanoviť cenu e-knihy?
Ako bude moja e-kniha chránená proti neoprávnenému šíreniu?
Pre zabezpečenie ochrany používame tzv. sociálne DRM. Funguje na jednoduchom princípe – keď si čitateľ e-knihu kúpi, nie je šifrovaná, ale nesie v sebe informácie o nákupe, ktoré majú motivovať k zodpovednému používaniu e-kníh. To umožňuje čitateľom čítať takto chránené e-knihy na akomkoľvek zariadení či v akejkoľvek aplikácii, ktorá e-knihy podporuje a zároveň poskytuje ochranu pre autorov – vydavateľov. Apple iBookstore používa vlastný systém ochrany, ktorý dovoľuje čítať zakúpené knihy iba v rámci používateľského účtu nákupcu.
Ako môžem sledovať štatistiky predaja mojej e-knihy?
Pravidelne podľa zúčtovacieho obdobia (štvrťročne) vám budeme posielať nahlášky o počtoch predaných e-kníh spolu so sumou celkového podielu z predaja. Okrem toho dostanete prihlasovacie údaje do administračného rozhrania, kde si môžete predajnosť svojej e-knihy (e-kníh) u všetkých partnerov kedykoľvek skontrolovať. 
Ako mi budete vyplácať podiel z predaja?
Na základe pravidelných nahlášok priamo na váš účet, ktorý uvediete pri podpise zmluvy. Ak s nami uzavriete zmluvu ako živnostník/s. r. o., budeme vám podiel z predaja vyplácať kvartálne na základe faktúry, ktorú nám podľa nahlášok vystavíte.

Propagácia

Ako budete propagovať moju knihu?
Každý autor, ktorý využije naše služby, získava automaticky základnú propagáciu na našom webe v časti Galéria. Pri využití kompletných služieb (jazyková a redakčná korektúra, tvorba obálky profi grafikom, tvorba e-knihy a distribúcia) získavate možnosť 2-týždňového proma pomocou banneru na Martinus.sk O ďalších tipoch, ako môžete propagovať svoju e-knihu sami, sa dočítate na našom blogu.
Budem mať k dispozícii promokódy, ktoré Apple poskytuje ku každej e-knihe?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Použite vyhľadávanie
Skúste použiť funkciu hľadania alebo sa inšpirujte článkami na blogu
Pošlite e-mail
Ideálna forma pre posúdenie vášho diela alebo rovno odštartovanie našej spolupráce,
Zavolajte nám
Radi zodpovieme akékoľvek otázky, ktoré máte pripravené