Jednou z dôležitých otázok pri vydaní e-kníhy je ochrana proti pirátstvu. Preto si dnes predstavíme v súčasnosti jej najpoužívanejšiu formu – sociálne DRM.
Dnes je bežné nakupovať elektronický obsah (hudbu, knihy, softvér, obrázky, služby), ale v porovnaní so stovkami rokov osvedčeným modelom tlačených kníh vyvoláva predaj e-kníh u mnohých ľudí nedôveru.
Predaj klasických papierových kníh je v porovnaní s e-knihami omnoho náročnejší, no dokáže si ho predstaviť snáď každý. Knižka sa vytlačí a umiestni na pulty kníhkupectiev, k distribútorom či do skladov. Nádejný čitateľ si knihu kúpi osobne alebo cez internet a kniha po prečítaní putuje na poličku, medzi rodinu, kamarátov či do antikvariátu.
Pri e-knihách sa všetko deje úplne inak a oveľa jednoduchšie. Odpadá starosť s tlačou, skladovaním či premiestňovaním knihy po (nielen) slovenských cestách. Hotová e-kniha sa dá v internetovom kníhkupectve kúpiť a ihneď po zaplatení stiahnuť, nech už sa nachádzate v Hornej Maríkovej, v Paríži či na Filipínach.
Nákup e-kníh je stále rovnaký
Pozrime sa na to práve z pohľadu samotného čitateľa. Veď ak uvažujete o vydaní e-knihy, pravdepodobne ste si už čítanie e-kníh aj sami vyskúšali. A ak nie, rozhodne to odporúčam, aby ste mali predstavu, v čom sú e-knihy oproti tlačeným knihám iné.
Nákup e-kníh sa ničím nelíši od nákupu tlačenej knihy, jedine s tým rozdielom, že prebieha len v internetovom kníhkupectve. V kamennej predajni vám e-knihu skrátka nenablokujú. A to práve preto, lebo pre nákup a stiahnutie e-knihy potrebujete byť prihlásení do svojho konta u daného predajcu, z čoho plynú viaceré výhody.
Ak ako spôsob platby použijete taký, ktorý dokáže kníkupectvo okamžite overiť s bankou (najčastejšie ide o platbu kartou), ihneď po úhrade máte e-knihu vo svojom účte dostupnú na stiahnutie vo všetkých formátoch, ktoré má daný titul k dispozícii.
Na nákupe e-kníh sa teda za posledné roky nezmenilo nič, následné sťahovanie a čítanie e-knihy ale prešlo zásadnou premenou. Našťastie, k lepšiemu.
Nedôvera vydavateľov
Nástup e-kníh bol od začiatku spojený s nedôverou zo strany vydavateľov. V snahe chrániť záujmy svojich autorov bola zásadnou otázkou práve ochrana e-kníh. Schválne nech prvý hodí kameňom, kto si nikdy na internete nestiahol nikdy hudbu, film či softvér načierno.Od začiatku teda existovali oprávnené obavy, že s knihami to bude úplne rovnaké. Iste, možno by sa ctihodný čitateľ Hviezdoslava k niečomu takému neodhodlal, čo však s nedočkavými fanúšikmi Harryho Pottera alebo Dana Browna?
Hlavnou podmienkou vydavateľov pre sprístupnenie e-kníh bolo teda zabezpečiť im poriadnu ochranu. Tak sa na scénu dostalo Adobe DRM.
Adobe DRM
Pre použitie tejto ochrany potrebujete:
- zariadenie, ktoré Adobe DRM podporuje (obľúbená čítačka Kindle sem napríklad nepatrí)
- softvér, ktorý pomocou tzv. Adobe ID autorizujete (našťastie existuje alternatíva pre rôzne zariadenia – PC, smartfóny, tablety či klasické čítačky)
Procedúru s autorizovaním je našťastie nutné podstúpiť iba raz. Jediné obmedzenie potom spočíva v tom, že e-knihu môžete čítať naraz len na 6 zariadeniach, pre osobné použitie to však stačí. No pomerne komplikované nastavovanie (najmä pre starších či menej technicky zdatnejších) už odradilo od čítania e-kníh nejedného nádejného čitateľa.
Problém však nie je len so spôsobom ochrany, ale už s jej filozofiou. Adobe DRM totiž predpokladá, že každý čitateľ e-kníh je potenciálny pirát, a preto sa mu snaží zabrániť e-knihu používať načierno (kopírovať a ďalej šíriť), preto mu nedáva k dispozícii skutočný súbor e-knihy, ale iba dátovú informáciu, s ktorou si môže obsah e-knihy načítať do svojej aplikácie/čítačky. Týmto prístupom však skutočných e-knižných pirátov neodradí (každá ochrana sa dá prelomiť), iba obmedzuje práve tých slušných a poctivých, ktorým by e-knihu nelegálne šíriť ani nenapadlo.
Keď si to zhrnieme, výhody ochrany Adobe DRM sú v podstate len na strane vydavateľa, kým nevýhody takmer výlučne na strane čitateľa platiaceho za e-knihu:
- komplikované prvotné nastavenie
- nekompatibilita s čítačkou Kindle
- možnosť e-knihu čítať len v aplikáciách, ktoré podporujú Adobe DRM
- obmedzenie na 6 zariadení
Neuprime hlavnú zásluhu Adobe DRM práve v tom, že jeho používanie (hoci komplikovanejšie) umožnilo rozvoj predaja e-kníh aj u nás na Slovensku. Pomerne veľa dôvodov však existovalo na to, aby sa postupne vyvinul iný systém ochrany e-kníh, priateľskejší k ich používateľom.
Sociálne DRM
E-kniha chránená sociálnym DRM má podobu obyčajného súboru, najčastejšie vo formátoch .epub, .mobi alebo .pdf. Formáty EPUB a MOBI síce treba otvoriť v aplikácii na čítanie e-kníh, ale v akejkoľvek. S obľubou vravievam, že dnes si prečítate e-knihu pomaly aj na kalkulačke. A pokiaľ ide o e-knihu vo formáte PDF, tá nie je na prvý pohľad tiež níčím odlišná od iného PDF súboru.
Jediný viditeľný rozdiel nájdete na 2. strane e-knihy (ihneď za obálkou), ktorá obsahuje informácie o kupujúcom a prosbu o zodpovedné správanie pri používaní e-knihy. Veď len ak začne s poctivosťou každý sám od seba, môže e-knižný trh rásť.
Nie je to však jediná ochrana v knihe. Prostredníctvom virtuálneho vodoznaku neviditeľne umiestneného na rôznych stránkach knihy sociálne DRM jednoznačne identifikuje nákupcu knihy. Vďaka neviditeľnosti nekazí zážitok z čítania, no svojou prítomnosťou upozorňuje na nedovolené správanie v prípade nelegálneho kopírovania a šírenia knihy. Bežný čitateľ teda nie je ničím obmedzovaný, no v prípade prehrešku (napríklad ak sa kniha ocitne na pirátskych serveroch) je možné vystopovať toho, kto ju tam umiestnil a ďalej takéto správanie napraviť a ďalej postihovať.
Vďaka sociálnemu DRM je možné si zakúpené e-knihy pohodlne sťahovať, čítať a ako je už dlhšie štandardom, aj automaticky posielať do podporovaných čítačiek (napr. Kindle či Pocketbook).
Asi jedinou daňou za sociálne DRM je fakt, že nie je možné kúpiť si e-knihu anonymne. Z pohľadu autorov zase to, že je možné e-knihu komukoľvek preposlať a ten ju otvorí. Ochranný vodoznak by mal od takéhoto správania odradiť, technicky je to však reálne.
Martinus spustil predaj e-kníh so sociálnym DRM v roku 2012 ako prvý predajca na Slovensku. Kým na začiatku mal v ponuke 95 % e-kníh s Adobe DRM, v dobe písania článku ich už bolo menej ako 5 %. (Pozn.: predaj e-kníh s Adobe DRM Martinus ukončil v októbri 2018).
Jeden predajca vládne všetkým?
Ako ste sa mohli presvedčiť, sociálne DRM (inak nazývané aj watermarking/vodotlač) ponúka oproti tzv. „tvrdému“ Adobe DRM veľa výhod. Tie však má aj oproti ďalším spôsobom ochrany, ktoré využívajú rôzni celosvetoví predajcovia e-kníh, ako napríklad Amazon či Apple vo svojom iBookstore.
E-kniha kúpená u niektorého z týchto veľkých svetových hráčov má tiež svoju ochranu. Na prvý pohľad je možno neviditeľná, ale týka sa najmä toho, že si zakúpenú e-knihu neotvoríte v inej aplikácii ako tej, ktorú ponúka daný predajca. Napr. v prípade Apple je to aplikácia Books (Knihy), pre Amazon je to Kindle, Google má zase aplikáciu Knihy Play.
Ak si poviete, že vám jedna aplikácia, jeden predajca a s ním spojená ponuka kníh stačí, problém to nie je. Málokto ale chce byť obmedzovaný a raz za čas sa stane, že e-knihu, na ktorú si brúsite zuby, nájdete len u konkurencie.
Záver
Sociálne DRM možno nie je ideálny spôsob ochrany, určite je však v súčasnosti najvhodnejším. Ponúka dobrý kompromis s výhodami pre čitateľov, vydavateľov a v konečnom dôsledku aj autorov, o ktorých tvorbu v podstate ide.
Ak aj vy premýšľate o vydaní a predaji e-knihy, vaše e-knihy automaticky zabezpečíme ochranu práve prostredníctvom social DRM.