cmu.edu

Sociálne DRM – ochrana, ktorá neobmedzuje

Jednou z dôležitých otázok pri vydaní e-kníhy je ochrana proti pirátstvu. Preto si dnes predstavíme v súčasnosti jej najpoužívanejšiu formu – sociálne DRM.

Dnes je bežné nakupovať elektronický obsah (hudbu, knihy, softvér, obrázky, služby), ale práve pri knihách v porovnaní so stovkami rokov osvedčeným modelom tlačených kníh vyvoláva predaj e-kníh u mnohých ľudí nedôveru.

Predaj klasických papierových kníh je v porovnaní s e-knihami omnoho náročnejší, ale dokáže si ho predstaviť snáď každý. Knižka sa vytlačí a umiestni na pulty kníhkupectiev, k distribútorom či do skladov. Nádejný čitateľ si knihu kúpi osobne alebo cez internet a kniha po prečítaní putuje na poličku, medzi rodinu, kamarátov či do antikvariátu.

Pri e-knihách sa všetko deje úplne inak a oveľa jednoduchšie. Odpadá starosť s tlačou, skladovaním či premiestňovaním knihy po (nielen) slovenských cestách. Hotová e-kniha sa dá v internetovom kníhkupectve kúpiť a ihneď po zaplatení stiahnuť, nech už sa nachádzate v Hornej Maríkovej, v Paríži či na Filipínach.

Nákup e-kníh je stále rovnaký

Pozrime sa na to práve z pohľadu samotného čitateľa. Veď ak uvažujete o vydaní svojej knihy v elektronickej forme, pravdepodobne ste si už čítanie e-kníh aj sami vyskúšali. A ak nie, rozhodne to odporúčam, aby ste mali predstavu, v čom sú e-knihy oproti tlačeným knihám iné.

Nákup e-kníh sa ničím nelíši od nákupu tlačenej knihy, jedine s tým rozdielom, že prebieha len v internetovom kníhkupectve. V kamennej predajni vám e-knihu skrátka nenablokujú. A to práve preto, lebo pre nákup a stiahnutie e-knihy potrebujete byť prihlásení do svojho konta u daného predajcu, z čoho plynú viaceré výhody.

Ak ako spôsob platby použijete taký, ktorý dokáže kníkupectvo okamžite overiť s bankou (najčastejšie ide o platbu kartou), ihneď po úhrade máte e-knihu vo svojom účte dostupnú na stiahnutie vo všetkých formátoch, ktoré má daný titul k dispozícii.

Na nákupe e-kníh sa teda za posledné roky nezmenilo nič, následné sťahovanie a čítanie e-knihy ale prešlo zásadnou premenou. Našťastie, k lepšiemu.

Nedôvera vydavateľov

Nástup e-kníh bol od začiatku spojený s nedôverou zo strany vydavateľov. V snahe chrániť záujmy svojich autorov bola zásadnou otázkou práve ochrana e-kníh. Schválne nech prvý hodí kameňom, kto si nikdy na internete nestiahol nikdy hudbu, film či softvér načierno.

Od začiatku teda existovali oprávnené obavy, že s knihami to bude úplne rovnaké. Iste, možno by sa ctihodný čitateľ Hviezdoslava k niečomu takému neodhodlal, čo však s nedočkavými fanúšikmi Harryho Pottera alebo Dana Browna?

Hlavnou podmienkou vydavateľov pre sprístupnenie e-kníh bolo teda zabezpečiť im poriadnu ochranu. Tak sa na scénu dostalo Adobe DRM.

Adobe DRM

Pre použitie tejto ochrany potrebujete:

  • zariadenie, ktoré Adobe DRM podporuje (obľúbená čítačka Kindle sem napríklad nepatrí)
  • softvér, ktorý pomocou tzv. Adobe ID autorizujete (našťastie existuje alternatíva pre rôzne zariadenia – PC, smartfóny, tablety či klasické čítačky)

Našťastie je nutné túto procedúru s autorizovaním podstúpiť iba raz. Jediné obmedzenie spočíva v tom, že e-knihu môžete čítať naraz len na 6 zariadeniach, pre osobné použitie to však stačí. No pomerne komplikované nastavovanie (najmä pre starších či menej technicky zdatnejších) už odradilo od čítania e-kníh nejedného nádejného čitateľa.

Problém však nie je len so spôsobom ochrany, ale už s jej myšlienkou. Adobe DRM totiž predpokladá, že každý čitateľ e-kníh je potenciálny pirát, a preto sa mu snaží zabrániť e-knihu používať načierno (kopírovať a ďalej šíriť). Týmto prístupom však skutočných e-knižných pirátov neodradí (každá ochrana sa dá prelomiť), iba obmedzuje práve tých slušných a poctivých, ktorým by e-knihu nelegálne šíriť ani nenapadlo.

Keď si to zhrnieme, výhody ochrany Adobe DRM sú v podstate len na strane vydavateľa, kým nevýhody takmer výlučne na strane čitateľa platiaceho za e-knihu:

  • komplikované prvotné nastavenie
  • nekompatibilita s čítačkou Kindle
  • možnosť e-knihu čítať len v aplikáciách, ktoré podporujú Adobe DRM
  • obmedzenie na 6 zariadení

Neuprime však hlavnú zásluhu Adobe DRM práve v tom, že jeho používanie (hoci komplikovanejšie) umožnilo rozvoj predaja e-kníh aj u nás na Slovensku. Pomerne veľa dôvodov však existovalo na to, aby sa postupne vyvinul iný systém ochrany e-kníh, priateľskejší k ich používateľom.

Sociálne DRM

E-kniha chránená sociálnym DRM má podobu obyčajného súboru, najčastejšie vo formátoch .epub, .mobi alebo .pdf. Formáty EPUB a MOBI síce treba otvoriť v aplikácii na čítanie e-kníh, ale v akejkoľvek. S obľubou vravievam, že dnes si prečítate e-knihu pomaly aj na kalkulačke. A pokiaľ ide o e-knihu vo formáte PDF, tá nie je na prvý pohľad tiež níčím odlišná od iného PDF súboru.

Jediný viditeľný rozdiel nájdete na 2. strane e-knihy (ihneď za obálkou), ktorá obsahuje informácie o kupujúcom a prosbu o zodpovedné správanie pri používaní e-knihy. Veď len ak začne s poctivosťou každý sám od seba, môže e-knižný trh rásť.

Nie je to však jediná ochrana v knihe. Prostredníctvom virtuálneho vodoznaku neviditeľne umiestneného na rôznych stránkach knihy sociálne DRM jednoznačne identifikuje nákupcu knihy. Vďaka neviditeľnosti nekazí zážitok z čítania, no svojou prítomnosťou upozorňuje na nedovolené správanie v prípade nelegálneho kopírovania a šírenia knihy.

Bežný čitateľ teda nie je ničím obmedzovaný, no v prípade prehrešku (napríklad ak sa kniha ocitne na pirátskych serveroch) je možné vystopovať toho, kto ju tam umiestnil a ďalej takéto správanie napraviť a ďalej postihovať.

Vďaka sociálnemu DRM je možné si zakúpené e-knihy pohodlne sťahovať, čítať a ako je už dlhšie štandardom, aj automaticky posielať do podporovaných čítačiek (napr. Kindle).

Asi jedinou daňou za sociálne DRM je fakt, že nie je možné kúpiť si e-knihu anonymne. Z pohľadu autorov zase to, že je možné e-knihu komukoľvek preposlať a ten ju otvorí. Ochranný vodoznak by mal od takéhoto správania odradiť, technicky je však reálne.

Martinus spustil predaj e-kníh so sociálnym DRM v roku 2012 ako prvý predajca na Slovensku. Kým na začiatku mal v ponuke 95 % e-kníh s Adobe DRM, dnes ich je už menej ako 5 % a sociálne DRM ich (verím) čoskoro vytlačí úplne.

Ide však o boj na dlhú trať. Mnohé vydavateľstvá by už radi od Adobe DRM upustili, k jeho používaniu ich nútia zmluvy na preklady niektorých zahraničných titulov. V konečnom dôsledku majú na výber len medzi tým, či budú takúto e-knihu ponúkať s nepopulárnym tvrdým DRM alebo vôbec.

Jeden predajca vládne všetkým?

Ako ste sa mohli presvedčiť, sociálne DRM (inak nazývané aj watermarking/vodotlač) ponúka oproti tzv. „tvrdému“ Adobe DRM veľa výhod. Tie však má aj oproti ďalším spôsobom ochrany, ktoré využívajú rôzni celosvetoví predajcovia e-kníh, ako napríklad Amazon či Apple vo svojom iBookstore.

E-kniha kúpená u niektorého z týchto veľkých svetových hráčov má tiež svoju ochranu. Na prvý pohľad je možno neviditeľná, ale týka sa najmä toho, že si zakúpenú e-knihu neotvoríte v inej aplikácii ako tej, ktorú ponúka daný predajca. Napr. v prípade Apple je to aplikácia iBooks.

Ak si poviete, že vám jedna aplikácia, jeden predajca a s ním spojená ponuka kníh stačí, problém to nie je. Málokto ale chce byť obmedzovaný a ani v ponuke najväčších kníhkupectiev nenájdete všetky e-knihy, najmä ak ide o domácu či prekladovú literatúru.

Záver

Sociálne DRM možno nie je ideálny spôsob ochrany, určite je však v súčasnosti najvhodnejším. Ponúka dobrý kompromis s výhodami pre čitateľov, vydavateľov a v konečnom dôsledku aj autorov, o ktorých tvorbu v podstate ide.

Ak aj vy premýšľate o vydaní a predaji e-knihy, pri spolupráci s Publicom pre vaše e-knihy automaticky zabezpečíme ochranu práve prostredníctvom sociálneho DRM.

Komentár

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prví! :)

Pridať komentár