cmu.edu

Ako prekonať autorský blok?

Niekto sa venuje písaniu len popri práci a ďalších povinnostiach, niekto si môže dovoliť vyhradiť mu celé dni času. Ale problém zaseknutia sa na prázdnej strane a nemožnosti pohnúť sa ďalej sa týka oboch skupín.

Podľa prieskumu býva spisovateľský blok spôsobovaný najčastejšie vysokými očakávaniami, strachom z neúspechu a nereálnymi termínmi. Tu je niekoľko spôsobov, ako takýto blok prekonať.

Vstaňte zavčasu alebo si nachvíľu pospite

Podľa vedeckých štúdií sme najkreatívnejší, keď sa dobre vyspíme. Aj preto je ideálnym časom sadnúť si k písaniu práve ráno. Rána sú najpokojnejšie, kým sa svet prebúdza a začne vás vyrušovať povinnosťami. Nepremárnite tento čas kontrolovaním e-mailov alebo na Facebooku!

Ak si nemôžete vyhradiť na písanie ráno, skúste si pred písaním aspoň trochu zdriemnuť.

V najlepšom prestaňte

Zdá sa to nelogické, veď keď sa cítite dobre a máte pocit, že vám ide práca od ruky, mali by ste to predsa využiť, nie?

Predstavte si písanie ako účasť na party. Keď ostanete príliš dlho, budete unavení, ospalí a bez nálady. Na party budete spomínať ako na otravnú akciu, nie ako na super večer, počas ktorého ste sa skvele bavili.

Nechcite napísať celú knihu za deň. Ak skončíte s písaním vtedy, keď vám pôjde dobre, s najväčšou pravdepodobnosťou budete chcieť čo najskôr pokračovať. Naopak, ak prestanete v nepohode, je skôr šanca, že sa mu budete chcieť nejakú chvíľu vyhýbať.

Vytvorte si myšlienkovú mapu

Či už píšete beletriu alebo odbornú literatúru, je dobré vizualizovať si, o čom vlastne píšete. Buď vzťahy medzi postavami a vývin v deji, alebo témy a informácie v pláne rozdelenia kapitol.

Nielen že budete mať lepší prehľad o tom, čo máte ďalej písať, ale pomôže vám to aj rozdeliť si písanie na menšie a časovo zvládnuteľné časti.

Berte to ako zamestnanie

Podobne ako iná práca, písanie je 10 % inšpirácie a 90 % vytrvalosti. Nie každému sa chce ráno ísť do práce, ale mnohí tam potom aj napriek nechuti podajú dobrý výkon.

Ak budete čakať, kým sa zbavíte svojho bloku – a až potom budete ochotní pokračovať v písaní – možno sa načakáte príliš dlho. Neberte to len ako hobby, prinúťte sa k výkonu, keď treba. Len pozor, aby ste na seba neboli takí prísni, že vás celé písanie knihy prestane úplne baviť.

Vypnite internet

Čo urobíte prvé, keď strácate inšpiráciu? Idete nejakú načerpať! Niekto klikne na ikonku Facebooku, niekto pozerá videá s mačičkami. Tí najväčší špekulanti „len“ čítajú internetové články ospravedlňujúc si to získavaním dôležitých informácií.

Ale všetko je to len rozptyľovanie – a ani neviete ako, ubehne polhodina, hodina a k písaniu sa dostanete oveľa ťažšie (najmä ak naň nemáte čas celý deň).

Najlepší liek (lebo vôľa je slabá) je jednoducho internet úplne vypnúť. Nemáte na to odvahu? Zoberte notebook a vyjdite si sadnúť aspoň pred dom na lavičku alebo niekam do parku. Za hodinu v offline svete napíšete viac ako za deň vo svete online.

Majte to na háku

Kladiete si na seba veľké očakávania? Bojíte sa sadnúť si k textovému editoru, lebo máte pocit, že momentálne nedokážete napísať nič poriadne?

Prestaňte to brať tak vážne. Nikde nie je napísané, že čo napíšete, už nemôžete zmeniť. Radšej napíšte pár strán primerného textu, ktorý neskôr upravíte a prepíšete, akoby ste mali čakať na zásah múzy, ktorá vám povie, že teraz ste v tom najlepšom rozpoložení a všetko, čo napíšete, bude skvost.

Komentár

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prví! :)

Pridať komentár