Ako čitatelia ste sa už s knižnou tirážou určite stretli. Ide o súbor informácií o knihe, ktoré sa nachádzajú na jej začiatku a/alebo konci. Pre väčšinu ľudí sú tieto informácie málo podstatné, a keď vezmú v kníhkupectve do ruky knihu, prezerajú si skôr obálku či samotné vnútro knihy, prípadne jej obsah. Niektorí, naopak, do tiráže nazerajú s cieľom zistiť, kto knihu vydal či preložil – podobne, ako keď si čítate vínnu etiketu o pôvode a výnimočnosti tej-ktorej fľašky.
V role autora a vydavateľa vlastnej knihy sa pohľad na knižnú tiráž mení: stáva sa z nej dôležitá informačná sekcia, ktorou môžete posilniť svoj vzťah s budúcimi čitateľmi a zvýšiť šance na úspech svojho diela.
Čo je knižná tiráž?
Knižná tiráž je súbor vydavateľských a technických informácií o knihe. Medzi vydavateľské patria info o autoroch (textu, ilustrácií), vydavateľovi a spolupracovníkoch (redaktori, grafici). Technickými sú napríklad počet strán, tlačiareň, použitý papier či písmo.
Prečo je knižná tiráž dôležitá?
- Sumarizuje najdôležitejšie informácie o knihe. Kto hľadá, vždy nájde. Každý predsa vie, že ak chce zistiť, kto za knihou stojí, má hľadať na začiatku alebo konci knihy. Je na vás, ako túto možnosť využijete.
- Buduje dôveru. Je to priestor, v ktorom sa môžete pochváliť tým, kto sa na knihe podieľal. Nemusí ísť o zvučné mená, hoci tie jednoznačne pomáhajú. Samotná informácia o tom, že kniha prešla redakciou či profesionálnou grafickou úpravou naznačuje, že čitateľ nekupuje (pochybnú) mačku vo vreci.
- Vytvára spojenie s čitateľmi. Okrem povinných údajov je len na vás, aké informácie do tiráže vložíte. Odkaz na svoj web, blog či sociálne siete alebo iné spôsoby, ako sa s vami môžu čitatelia skontaktovať.
Ako sa tvorí knižná tiráž
Podoba tiráže a to, aké informácie má obsahovať, nemá na Slovensku špeciálnu právnu úpravu. Jej tvorba sa však predsa riadi konvenciami, ktoré si postupne preberieme.
Môžeme vychádzať zo zákona o publikáciách č. 265/2022 Z. z., v ktorom sa povinné údaje v knihe spájajú s prideleným ISBN. Číslo ISBN ako také tiež nie je pre knihu povinné. Jeho získanie je však také jednoduché (a navyše zdarma, v porovnaní s mnohými krajinami v zahraničí), že každej knihe, ktorá sa má verejne predávať (teda neslúži len pre vlastnú potrebu – napr. spomienková kniha ako dar pre rodinu), jej vydavateľ ISBN vybavuje. To isté odporúčame aj všetkým autorom v Publicu.
Čo teda hovorí zákon?
Vydavateľ neperiodickej publikácie je povinný zabezpečiť, aby neperiodická publikácia, ktorá má medzinárodné štandardné číslo knihy (ISBN), medzinárodné štandardné číslo hudobniny (ISMN) alebo identifikátor digitálneho objektu (DOI), obsahovala
- a) názov neperiodickej publikácie,
- b) názov vydavateľa neperiodickej publikácie a miesto vydania neperiodickej publikácie,
- c) rok vydania a poradie vydania neperiodickej publikácie,
- d) názov originálu a poradie vydania, z ktorého bol vyhotovený preklad, ak ide o preloženú neperiodickú publikáciu,
- e) označenie nositeľa autorských práv v rozsahu meno a priezvisko alebo pseudonym,
- f) medzinárodné štandardné číslo knihy (ISBN), medzinárodné štandardné číslo hudobniny (ISMN) alebo identifikátor digitálneho objektu (DOI).
Minimalistická tiráž
V prípade pôvodnej slovenskej tvorby vydanej vlastným nákladom by základná podoba tiráže vyzerala asi nasledovne:
Názov knihy
Vydal meno autora
miesto vydania, rok vydania
©️ meno autora
ISBN
So skutočnými údajmi:
Stratený v údolí svetonázorov
Vydal Jozef Makúch
Skalica, 2023
© Jozef Makúch
ISBN 978-80-123456-7-8
Ak tiráž spracujete takto minimalisticky, naplníte literu zákona a nikto vám nemôže nič vyčítať. Ale prečo nevyužiť priestor, ktorý máte, oveľa lepšie?
Tu sa dostáva k slovu pomerne veľká miera voľnosti, ktorá vám pri tvorbe knižnej tiráže ostáva. Jednotliví vydavatelia používajú vlastné vzory tiráže, ktoré odzrkadľujú preferenciu toho, čo a ako v nej chcú uviesť. (Môžete sa o tom presvedčiť sami, ak zo svojej knižnej poličky náhodne vyberiete a otvoríte zopár rozličných titulov.) Tiráž už vypĺňali stokrát podľa rovnakého vzoru, preto je to pre nich jednoduchá úloha s priamočiarym riešením.
Rozumiem však tomu, že nezávislí autori, ktorí to idú robiť prvý raz, by uprednostnili presný návod s konkrétnymi inštrukciami. Ponúkam vám preto nasledovný vzor tiráže. Nechápte ho pritom ako niečo pevne dané. Vychádzam pri ňom z rokmi nadobudnutých skúseností, ale do istej miery aj subjektívnych preferencií. Môžete ho použiť ako šablónu, ktorú stačí iba naplniť vlastnými údajmi.
Autorská a technická tiráž
Existujú tri rovnocenné možnosti, kde môžete tiráž umiestniť:
- iba na začiatku knihy – na rube titulnej strany knihy (to je tá prvá vnútorná, ktorá obsahuje len názov knihy a meno autora)
- iba na konci knihy – na poslednej strane knihy (vtedy je potrebné na rube titulnej strany uviesť aspoň ISBN, kde sa musí povinne zobraziť)
- na začiatku aj na konci knihy
Ja preferujem tretiu možnosť, a to najmä z dôvodu, že tak môžem dopredu umiestniť tzv. autorskú tiráž a dozadu tzv. technickú tiráž.
Autorská tiráž
Uvádza sa na rube titulnej strany a môže mať takúto formu:
Názov knihy
Meno autora
Vydal © meno autora, rok vydania
Prvé vydanie
Redakcia: meno redaktora
Jazyková korektúra: meno redaktora
Obálka: meno grafika
Grafická úprava: meno grafika
ISBN pre tlačenú verziu
ISBN (EPUB): pre formát EPUB
ISBN (MOBI): pre formát MOBI
ISBN (PDF): pre formát PDF
Oproti minimalistickej verzii, s ktorou sme začali, je tu tiráž doplnená spolupracovníkmi, ktorí sa na knihe podieľali. To, ktorých uvediete, je na dohode s nimi, a ak jedna osoba zabezpečila viacero oblastí (napr. grafik obálku aj grafickú úpravu), je na vás, či to vypíšete osobitne alebo spojíte. Zároveň sú tu uvedené čísla ISBN pre každý existujúci formát knihy.
S konkrétnymi údajmi by to vyzeralo takto (hoci tieto sú len fiktívne):
Stratený v údolí svetonázorov
Jozef Makúch
Vydal © Jozef Makúch, 2023
Prvé vydanie
Redakcia: Matej Slovák
Jazyková korektúra: Elena Nováková
Obálka: Andrej Horváth
Grafická úprava: Lukáš Varga
ISBN (brož.) 978-80-123456-7-8
ISBN (EPUB): 978-80-123456-9-7
ISBN (MOBI): 978-80-123456-1-3
ISBN (PDF): 978-80-123456-0-9
V autorskej tiráži môžete uviesť aj ďalšie údaje, ak sú pre vašu knihu relevantné, napr.:
- autorov ilustrácií
- odborných recenzentov
- subjekt, ktorý podporil vydanie knihy
- logo vydavateľa
Technická tiráž
Technická tiráž sa uvádza na konci knihy, spravidla ako posledná potlačená strana. Od autorskej tiráže sa odlišuje tým, že sa v nej zopakujú informácie z autorskej tiráže, ale sú doplnené ďalšími technickými údajmi o knihe. Potom môže mať takúto formu:
Názov knihy
Meno autora
Redigoval meno redaktora
Jazyková úprava meno redaktora
Obálka meno grafika
Grafická úprava meno grafika
Vydal © meno autora v roku rok vydania
Prvé vydanie
Vytlačila názov tlačiarne, adresa tlačiarne
ISBN pre tlačenú verziu
webová stránka
S konkrétnymi údajmi môže technická tiráž vyzerať takto:
Stratený v údolí svetonázorov
Jozef Makúch
Redigoval Matej Slovák
Jazyková úprava Elena Nováková
Obálka Andrej Horváth
Grafická úprava Lukáš Varga
Vydal © Jozef Makúch v roku 2023
Prvé vydanie
Vytlačila Prvotlač, Myjava
ISBN 978-80-123456-7-8
www.jozefmakuch.sk
V technickej tiráži môžete uviesť aj ďalšie údaje, ak sú pre vašu knihu dôležité, napr.:
- typ papiera
- použité fonty
- logo vydavateľa
- odkazy na sociálne siete
Autorské práva a copyright
Vo všetkých verziách tiráže som použila značku copyrightu pri vlastníkovi autorských práv, ktorým je v prípade našej fiktívnej knihy jej autor Jozef Makúch.
Za akých okolností to môžete urobiť aj vy?
Odpoveď: vždy.
Téma by si zaslúžila vlastný článok (pripravujeme), tu len v skratke:
- Autorské právo k dielu automaticky vzniká okamihom, keď je vyjadrené v podobe vnímateľnej zmyslami (fyzickej či digitálnej). Štát ani žiadna jeho inštitúcia nevydáva žiadne potvrdenia, ktoré by dokazovali autorstvo diela konkrétnej osobe.
- Na označenie diela, ktoré je chránené autorským právom, je možné bez akejkoľvek žiadosti či registrácie použiť znak ©. Ten má však len informatívny význam. Nevyplýva zo zákona a nie je povinnosť ho používať. Každé dielo je plne chránené aj bez tohto označenia.
- V našich končinách (SR/ČR) neexistuje súdny precedens, kedy by bol niekým kompletne ukradnutý rukopis beletristického diela a vydaný ako dielo niekoho iného.
Ako uviesť prácu Publica?
Občas autori proaktívne v tiráži uvádzajú Publico ako vydavateľa knihy. Za spomenutie v tiráži veľmi ďakujeme (nevyžadujeme to, ale nás to poteší), vydavateľom svojej knihy a vlastníkom všetkých práv pri spolupráci s Publicom však ostávate vy.
Ak teda chcete Publico v tiráži spomenúť, ideálne je to urobiť napríklad takýmto spôsobom:
- V spolupráci s Publico.sk vydal © meno autora, rok vydania
- © meno autora, rok vydania (v spolupráci s Publico.sk)
Konkrétne:
- V spolupráci s Publico.sk vydal © Jozef Makúch, 2023
- © Jozef Makúch, 2023 (v spolupráci s Publico.sk)
Na stiahnutie
Získajte šablónu knižnej tiráže, v ktorej stačí doplniť jednotlivé údaje (link na stiahnutie).
Záver
Tvorba knižnej tiráže nie je nič komplikované a má len málo pravidiel. Pre autora, ktorý svoju knihu vydáva prvý raz, to však môže predstavovať ďalšiu záťaž, na ktorú musí myslieť. V Publico preto pomoc s tvorbou tiráže ponúkame všetkým autorom, ktorí využijú balíček PREMIUM, automaticky v cene balíčka.
Píšem si Integrálnu dennok doplnený fotkou.publikujem ho na FB. Po roku plánujem z toho autorskú knihu.
Je to vhodná forma alebo odporučíte niečo inak? Ďakujem
Elena
Dobrý deň, technicky v to nevidím problém. Určite však odporúčam nastaviť si nejaké vlastné ciele či očakávania od tohto celého – z akého dôvodu vlastne chcete knihu vydať a v akom momente si poviete, že sa Vám do toho ísť oplatilo? Vôbec to nemusí byť finančný aspekt – úprimne, náklady vložené do vydania sa Vám vrátia len ťažko, ale môže ísť aj o samotné splnenie sna, či predaj nejakého počtu kusov, ktoré Vy sám budete považovať za úspech.