cmu.edu

Máte talent? Pochváľte sa na literárnom portáli

Uvažujete o napísaní knihy?

Ste práve v procese písania?

Alebo ste ju už dopísali a pripravujete ju na vydanie?

Nech patríte do ktorejkoľvek skupiny, finálnym výsledkom je ponúknutie vášho diela verejnosti. Jednou z najčastejších chýb začínajúcich autorov je, ak je ich kniha zároveň prvým textom, ktorý uzrie svetlo sveta.

Pritom v dobe všadeprítomného internetu nie je nič ľahšie ako dať svojim čitateľom niečo zo svojej tvorby ochutnať už vopred. Nielen že si tak postupne budujete svoje spisovateľské meno, ale tiež dostávate dôležitú spätnú väzbu ku kvalite svojho písania.

Nikto sa ráno nezobudí a nestane sa spisovateľom, je potrebné to trénovať postupne, rovnako ako futbal či hru na klavíri. Pre tento účel si môžete založiť web či blog alebo prispievať na rôzne literárne portály. Najznámejším slovenským portálom pre začínajúcich autorov je nesporne Mám talent.

Zmyslom projektu Mám talent je poskytnúť priestor začínajúcim autorom, sprostredkovať im hodnotenia od spisovateľov a odborníkov, umožniť im verejne publikovať tvorbu a prípadne pomôcť s vydaním knihy. Snaží sa motivovať k písaniu, poskytovať rady ako dobre písať, ukazovať, čo je dobré písanie, aké sú najčastejšie chyby, nedostatky alebo tvorivé problémy.

Autori sú zvedaví, aký je proces vydania knihy, čo majú urobiť, ak chcú vydať svoju knihu, koho majú osloviť, na čo si majú dať pozor, aké žánre a témy práve rezonujú, a tak tu nájdete aj viaceré užitočné články, ktoré vás môžu správne nasmerovať.

Od založenia portálu sa na Mám talent zaregistrovalo takmer 8000 autorov, ktorí vytvorili už desaťtisíce diel. V súčasnosti je z týchto autorov podľa manažéra projektu aktívnych niekoľko stoviek a ich texty čítajú desiatky tisíc čitateľov. Priemerne za týždeň autori uverejnia niekoľko desiatok nových textov.

Nie je prekvapujúce, že najpopulárnejším žánrom, do ktorého prispieva najviac autorov, je román, nasledujú poviedky, poézia, ale aj texty pre deti a mládež, či cestopisy.

Za týmto projektom stojí najväčšie slovenské vydavateľstvo Ikar a tak majú autori publikujúci na tomto pieskovisku pomerne veľkú šancu na vydanie knihy. Od čias spustenia projektu vydali svoje knihy desiatky autorov, ktorí na Mám talent začínali a všimol si ich samotný Ikar, ale aj iné slovenské vydavateľstvá.

A čo vy? Máte skúsenosti s publikovaním na literárnych portáloch? Napíšte nám do komentára, ktoré ste už využili alebo kde inde zverejňujete svoju tvorbu.

Informácie o portáli Mám talent poskytol manažér projektu Peter Tkačenko

Komentár

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prví! :)

Pridať komentár