Je vaším celoživotným snom vydať knihu? Na ceste za vysnívanou prvotinou vás môže čakať niekoľko prekážok. Pripravte sa na ne dopredu.
1. Príbeh.
Ak ste nikdy nenapísali ani len poviedku, zistíte, že vystavať príbeh je naozaj ťažké. Taký, ktorý má nielen začiatok, ale aj dobrý záver, ľahko sa číta, je pútavý, a rozsahom vydá na knihu. Možno ste v slohoch excelovali, a to je dobrý základ, ale nestačí. Skúste sa na váš text pozrieť očami neznámeho človeka, prípadne ho takému dajte prečítať. Môžete tak „vychytať“ chyby ako slabá zápletka, opakujúci sa príbeh postáv, nereálna scéna a pod. Dajte tomu šancu a prepíšte príbeh ešte raz, určite bude lepší.
2. Čakanie.
Zaujať prvotinou bude naozaj ťažké. Pripravte sa na to, že podobných ako vy sú stovky či tisíce. A vydavateľstvá majú len obmedzené ľudské kapacity, preto si budete musieť počkať. Ak váš rukopis odmietnu, môžete požiadať o spätnú väzbu, čo by ste mohli vylepšiť. Ak to z časových dôvodov z ich strany nebude možné, skúste svoje dielo prepísať a vylepšiť aj pomocou spätej väzby od kamarátov, či rád na internete, prípadne skúste kurzy tvorivého písania. Knihu môžete vydať prostredníctvom selfpublishingu, ale nič nejde zo dňa na deň. Možností je veľa, zatiaľ sa nevzdávajte.
3. Redakcia.
Váš rukopis zaujal a vy ste vo fáze tzv. redigovania. Hoci je posledné slovo na vás, nechajte si poradiť. Skúsený redaktor pridá vášmu dielu šťavu, vylepší slovosled, obohatí príbeh. Nemusíte sa báť, že pokazí váš autorský štýl. Jednak ste si ho ako začínajúci autor ešte nestihli celkom vytvoriť, ale keby aj – dobrý redaktor knihu rozhodne vylepší. Ak vám spätná väzba robí problémy, skúste identifikovať, ako by ste sa mohli posunúť ďalej. „Rozdýchať“ to, počkať do druhého dňa, prijať len niektoré zmeny? Všetko je na dohode.
4. Peniaze.
Písanie prvej knihy zaberie veľa času. Veľmi veľa času, aj keď sa vám nechce. Čaká vás veľmi veľa práce za nezaručený výsledok, v tom lepšom prípade za málo peňazí. Na to treba veľkú motiváciu. Okrem toho by ste mali normálne žiť, teda pracovať, venovať sa záľubám a rodine, športovať a stravovať sa zdravo .-) Čo s tým? Je to jednoduché – znížte svoje očakávania. Na prvej knihe zrejme veľa nezarobíte, ale ak sa bude dobre predávať, budete do budúcna už v oveľa lepšej pozícii.
5. Nezáujem.
Vydávate svoje prvé dielo? Pravdepodobne tušíte, že takých sú stovky a možno vydávajú knihu v rovnakom čase. Nie je to ako vo filme od Evity Urbaníkovej, médiá s vami pravdepodobne nebudú robiť rozhovory, fotiť si vás a chodiť na vaše besedy. Pomaly to pôjde, aj ak si robíte vlastné „promo“ na sociálnych sieťach. Prehltnite horkú slinu a nepoľavujte. Aj ak ste introvert.
Získam niečo?
Ak sa všetkým spomínaným prehryziete a knihu aj tak vydáte, srdečne gratulujem. Váš život sa pravdepodobne nijako razantne nezmení, samozrejme, ak nie ste J.K. Rowling alebo Murakami. No možno získate cennú spätnú väzbu od neznámych čitateľov.
Navyše to bude určite tak, ako jeden zo spomínaných spisovateľov hovorí. Ak raz vstúpite do búrky, už nikdy z nej nevyjdete rovnakí. Skrátka, proces, ktorým prejdete, vás naučí trpezlivosti, pokore, gramatike, vzťahom, kontaktom… A v neposlednom rade konečne dostanete odpoveď na otázku – Chcem byť naozaj spisovateľom?
K tým strastiam čakania mám pre začínajúcich autorov pár povzbudení… alebo ako sa nezblázniť počas čakania na odpoveď od vydavateľstva: https://www.adhara.sk/?page_id=3815