cmu.edu

5 dôvodov, prečo vaša kniha potrebuje profesionálnu korektúru

Korektúry sú ako domáce práce. Nikto si ich nevšimne, až kým sa na ne nevykašlete.

Už sme veľa ráz spomínali, že jednou z najväčších výhod selfpublishingu je sloboda. To, ako bude vyzerať finálna podoba vašej knihy, závisí len od vás.

Je to podobné ako chodenie do školy. Keď sme boli malí, nikomu z nás sa tam nechcelo. Snívali sme o tom, ako by sme zrušili všetky povinnosti, ktoré nemajú žiadny zmysel a učili sa len to, čo je pre nás naozaj dôležité. Lenže ako vieme, čo je dôležité? Veď ak by nás do toho nedotlačili pani učiteľky, možno by sme sa doteraz nenaučili ani len čítať a počítať.

Podobne to funguje aj pri vydávaní kníh. Nikto autora nenúti, koľko akej starostlivosti má knihe venovať, ale potom je často výsledkom kniha, ktorá je pre čitateľa obrovským sklamaním.

Písali sme už o dôležitosti profesionálneho vzhľadu obálky, aby čitateľ mal vôbec chuť knihu vziať do rúk, resp. na ňu kliknúť v internetovom kníhkupectve. Dnes sa pozrieme na jazykovú úroveň knihy, na ktorú narazí každý, kto knihu (resp. ukážku z nej) otvorí a začíta sa do nej.

Práve jazyk si v knihe mnoho autorov vôbec nestráži. Väčšinou preto, lebo:

  • sami dobre neovládajú pravopis, preto nevedia posúdiť, koľko chýb sa v knihe nachádza,
  • dajú knihu opraviť kamarátke, ktorá mala jednotku zo slovenčiny na strednej škole, čo v žiadnom prípade nestačí,
  • berú vydanie knihy ako pokus, ktorý môže a nemusí vyjsť, no bez korektúry ho vopred odsúdia na neúspech,
  • dajú si urobiť len pravopisnú korektúru a neuvedomujú si, že kniha by mohla byť o niekoľko levelov vyššie vďaka pokročilejšej redakcii textu.

Prečo je teda dôležité si na jazykovú korektúru poriadne posvietiť?

1. Samozrejmosť, nie luxus

Keď k vám príde návšteva, vzorný poriadok si na prvý pohľad nevšimne. Je predsa prirodzené, že pozývame ľudí do uprataného domu. Ak by sme tam mali bordel, určite by si ho každý všimol už odo dverí.

Aj jazyková korektúra je štandard, ktorý sa od knihy očakáva – rovnako ako návšteva očakáva uprataný dom. Nie je to luxus, ktorý si môže dovoliť len niekto. Ak doma nemáte poriadok, návštevy tam nevoláte. Rovnako tak by ste nemali pustiť do sveta knihu, v ktorej je plno chýb a celé je to jeden veľký chaos.

Skúsený redaktor urobí z dobrej knihy výbornú a z hrubého materiálu vyseká diamant. Redakčná korektúra vám pomôže vylepšiť vaše dielo aj z literárneho hľadiska – redaktor vás usmerní, ak ste sa v deji príliš zamotali, ak postavy konajú nejasne a či náhodou nepíšete podvedome len kópiu známeho diela.

2. Úprimná a objektívna kritika

Mnoho autorov dáva svoju knihu pred vydaním čítať známym, rodine, tí profesionálnejší si urobia okruh beta testerov, ktorí mu pomôžu na knihe vychytať posledné muchy. Určite je to krok, ktorý môže knihe pomôcť, profesionálnu redakciu však nenahradí.

Kým rodina a priatelia sa snažia ušetriť vaše city a knihu vám zbežne pochvália, redaktor je tu na to, aby vám poskytol podrobnú a objektívnu spätnú väzbu. Určite bude stavať na pozitívach, ale nebude sa báť vyčítať vám slabšie miesta, pasáže, ktoré treba prepísať, postavy, ktoré nekonajú logicky a pod.

3. Spolupráca s autorom

Každý spisovateľ je na svoje dielo patrične hrdý. Trvalo mu dlho, kým ho vyšperkoval do dokonalosti. Preto úlohou redaktora nie je vyškrtať to, čo tam nemá byť a prepísať knihu podľa svojich predstáv.

Nepracuje izolovane, naopak, spolu s autorom hľadá tú najdokonalejšiu verziu textu. Všetko tak, aby zachoval autorov štýl, ducha a to, čo sa snaží v knihe vyjadriť.

4. Redaktor ako spovedník

Autori často vo svojich knihách používajú prvky zo svojho života – rôzne príbehy, postavy či okolnosti. Preto veľmi premýšľajú, komu dajú svoju ešte nedokončenú knihu prečítať. Čo ak sa v nich niekto spozná? Niekomu to predsa môže byť nepríjemné, iný sa zase môže cítiť ukrivdený, že sa v diele nenašiel.

Redaktor je však profesionál, ktorý má odstup od vášho súkromného života a takéto veci sa ho netýkajú.

5. Korektúry sú remeslo

Je veľkým pokušením snažiť sa obísť systém. Veď v okolí každého spisovateľa sa nájde niekto, kto ovláda pravopis a na prvý pohľad poslúži rovnako ako profesionálny editor. V skutočnosti je to presne naopak.

Editorstvo je profesia ako každá iná. Naozaj si myslíte, že ak postavíte oproti sebe kamarátku, ktorá mávala jednotku z diktátov, a profesionálneho redaktora, výsledok bude rovnaký?

Spolupracujte s odborníkmi

Ak je vašou ambíciou stať sa nezávislým autorom, odporúčame nájsť korektora/redaktora, s ktorým budete spolupracovať dlhodobo.

Jazykový korektor je človek, ktorý opravuje hlavne pravopisné, príp. aj drobné štylistické chyby. Oslovte ho len vtedy, ak ste si istí, že vo svojej knihe nechcete nič meniť (napr. ide o vysoko odbornú knihu alebo ste predtým už spolupracovali s niekým, kto vám pomohol doladiť obsah knihy do finálnej fázy).

Redaktor/editor je človek, ktorý sa najskôr venuje samotnej štruktúre textu – upozorní na nelogické konanie postáv, zbytočné pasáže, navrhne, čo rozviť, prepísať, vyhodiť. Výsledkom jeho (spolu)práce býva odlišná verzia textu, samozrejme, po dohode s vami ako autorom. Až nakoniec robí pravopisnú korektúru, po ktorej je kniha pripravená na vydanie.

Kde ich nájsť?

  • Google. Na internete nájdete mnoho jazykových korektorov s rôznymi cenami, väčšinou od 2 €/normostrana. Redaktorov je pomenej, tých zoženiete skôr cez osobné odporúčanie.
  • Publico. Ponúkame vám služby jazykového korektora v cene 2 €/normostrana, a služby editorov (vrátane jazykovej korektúry) v cene 4 €/normostrana. Ak si chcete vypočítať, koľko by tieto služby pre vašu knihu stáli, vypočítajte si rozsah pomocou normostrana.sk.

Komentár

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prví! :)

Pridať komentár