cmu.edu

Bráni obálka predaju vašej knihy?

Vraví sa, že netreba súdiť knihu podľa obalu, a napriek tomu to robí každý. Ak nemá peknú obálku, je malá šanca, že si ju niekto vôbec všimne. Poradíme vám, ako sa môže aj vaša kniha vďaka obálke stať kandidátom na bestseller.

Najlepšie obálky majú najpredávanejšie knihy

Chcete sa dostať na zoznam bestsellerov? Ktorý spisovateľ by po tom netúžil! Samozrejme, nie je to vôbec jednoduché. Veď každý autor, ktorý ide cieľavedomo za touto métou, sa musí snažiť o rovnakú kvalitu, akú majú najpredávanejšie knihy.

Pozrime sa napríklad na rebríček najpredávanejších kníh na Martinuse za posledné 2 týždne (pozrieť celý rebríček) a na ich obálky:

Možno to nie sú všetko dizajnérske skvosty, ale každá z obálok plní svoju funkciu. Je jasné, či ide o romantický príbeh alebo akčný thriller. Obálky tiež vzbudzujú zvedavosť a emócie, ktoré nás poháňajú k tomu, aby sme si knihu zaobstarali. Vo väčšine prípadov je na nich ústredný obrázok hovoriaci za všetko. A čo je veľmi dôležité, dizajn obálky dokáže upútať aj v malom formáte.

Pre porovnanie si vezmime zopár opačných prípadov. Toto je len niekoľko obálok, ktoré ašpirujú na titul „najškaredšia obálka roku” (pozrite si celú galériu).

Predstavte si, že ste v kníhkupctve. Ktorú knihu zoberiete do ruky? Samozrejme tú, ktorej obálka vás spomedzi všetkých ostatných najviac zaujme! Dobrá obálka skrátka musí kričať: „toto je kniha pre teba“, a nie „túto obálku kreslila moja neterka v šiestej triede“.

Profi obálka urobí z každej knihy kandidáta na bestseller

Keď vydávate knihu bez vydavateľstva, neznamená to, že ste na všetko úplne sami. Kľúčom k úspechu je obklopiť sa tými správnymi ľuďmi, ktorí vám pomôžu. Ste predsa spisovateľ, preto od vás nikto neočakáva, že budete zároveň aj profesionálny grafik či redaktor.

Ako získať profi obálku pre svoju knihu?

  1. Najmite si profíka. Nájdete ho napr. cez freelanceri.sk, zamerajte sa hlavne na ilustrátorov alebo si popozerajte portfóliá tých bez zamerania. Ideálny dizajnér bude pre vás ten, ktorý už nejakú knižnú obálku vytváral.
  2. Využite Publico. Obálku pre vás vytvoríme aj my. Spolupracujeme s profesionálnymi dizajnérmi a kvalitne spracovanú obálku pre svoju e-knihu môžete mať už od 49 €.
  3. Nepokazte si to sami. Rovnako ako mechanikovi nehovoríte, ako má opraviť brzdy na vašom aute, tak ani grafikovi netreba do jeho práce veľa hovoriť. Radšej si dopredu vyjasnite, čo od obálky očakávate. Pripomienky typu „nemohli by ste to písmo zmeniť na Comic Sans?“ snahu o kvalitný dizajn úplne potopia.

1 Komentár

  • Avatar
    Osobne to nevidím s tvorbou obálky ich autormi tak tragicky. Viac o tom píšem tu: http://www.adhara.sk/?page_id=2146 Súhlasím však, že spisovateľ automaticky nemusí byť profesionálnym grafikom či redaktorom. V skutočnosti to ale od nás všetci očakávajú. :-)

Pridať komentár