Aké nástroje pri písaní knihy potrebuje autor?

Rozhodli ste sa napísať knihu. Kde začať? Aké nástroje na to budete potrebovať? Možno si pomyslíte – veď stačí zapnúť počítač, otvoriť Word a začať písať. Ani tí najslávnejší spisovatelia toho veľa nepotrebovali – mnohé diela vznikli na obyčajnom písacom stroji.

Ale predsa len sa nachádzame v roku 2020 a bola by škoda nevyužiť to množstvo nástrojov, ktoré máme k dispozícii pre pohodlnejšie písanie.

Prinášame vám teda zoznam užitočných pomôcok, ktoré sa vám pri písaní budú hodiť. Nie všetky nástroje pri písaní knihy sú zadarmo, ale ak to s vydaním knihy skutočne myslíte vážne, nemala by vás drobná investícia odradiť.

1. Zápisník

Nie, nejdeme vám radiť, aby ste celú knihu napísali drobným písmom do malého zápisníku. Nech už by ste sa rozhodli vydať tlačenú alebo elektronickú knihu, asi by ste si riadne zavarili niekoľkotýždňovým prepisovaním popísaných riadkov.

Zápisník je však vec, ktorá sa nevyrovná žiadnemu počítaču, a niekedy dokonca ani smartfónu. Môžete ho kamkoľvek zobrať, kedykoľvek vybrať a rýchlo si poznačiť nápad, ktorý vám v hlave skrsol – nech už sedíte s kamoškou na káve, stojíte na zastávke alebo sa slníte na kúpalisku.

blue marker on white printer paper

Alternatívou k zápisníku v online svete je služba Evernote. Je dostupná pre všetky platformy (počítačové i mobilné) a pomôže vám zhromaždiť všetko (nápady, obrázky, články, recenzie, informácie), čo s písaním vašej knihy súvisí.

2. Textový editor

Patrí medzi základné nástroje pri písaní knihy každého spisovateľa. Záhradka, v ktorej sadíte a polievate slová, prekopávate vety a zhromažďujete úrodu vznikajúceho textu.

V každom počítači sa nachádza základný textový editor, ktorý môžete bez problémov využiť. Buď je to svetoznámy Word (Windows, Mac), Pages (Mac) alebo bezplatný Open Office. Spomedzi online editorov je dnes už na výbornej úrovni Google Docs.

Ešte lepšou alternatívou je však použiť niektorý z tzv. distraction free programov. Oproti Wordu majú menej funkcií, no to je vlastne ich hlavnou výhodou. Pri písaní sa vďaka tomu nemusíte zaoberať a zdržovať ničím, čo zrovna nemusíte riešiť. Základné úpravy (tučné písmo, kurzíva, nadpisy kapitol a pod.) budete robiť pomocou tzv. markup jazyku. Mimochodom, v takomto programe je napísaný aj tento článok :).

nástroje pri písaní knihy

Na výber ich je hneď niekoľko – medzi najlepšie/najpoužívanejšie patrí Ulysses (Mac, iOS), iA Writer (Windows, Mac, Android, iOS), Ommwriter (Windows, Mac) a Writemonkey (Windows). Ak si to chcete najskôr len vyskúšať, odporúčam Calmlywriter, ktorý otvoríte priamo v prehliadači.

Pokročilým nástrojom na písanie knihy, ktorí poznajú nielen spisovatelia, ale aj novinári a profesionálni blogeri, je Scrivener. Hoci neoslní svojím dizajnom, pomôže vám urobiť si poriadok v komplexnej štruktúre vášho diela.

3. Slovníky

Často sa stáva, že keď chceme opísať niečo nezvyčajné, akosi nám na jazyk neprichádzajú tie správne slová. Spisovateľovi, ktorý vyťahuje z fantázie tie najneobvyklejšie situácie, alebo ktorý chce originálne opísať všednú vec, sa to môže prihodiť každú chvíľu.

Preto nie je vôbec žiadnym podvádzaním pri písaní používať slovníky rôzneho druhu. V prvom rade nie preto, aby sme v slove bicykel dali správne i/y, ale aby sme sa napr. pozreli, ako inak sa dá vyjadriť to, čo chceme povedať. Na stránke slovniky.juls.savba.sk nájdete nielen veľmi užitočný Synonymický slovník slovenčiny, no i mnoho ďalších, ktoré vám pri práci s jazykom zaiste pomôžu.

4. Kontrola pravopisu

Zaoberať sa počas písania pravopisom nie je až také dôležité. Kým bude kniha vo finálnej podobe, ešte sa všetky vety niekoľko ráz zmenia, prepíšu, vyškrtnú. Ale aby sa na záver jazykový korektor nechytil za hlavu a nepomyslel si, že ako spisovateľ azda neovládate ani základy svojho jazyka, odporúčame aspoň priebežne kontrolovať, ako na tom ste. Minimálne vstavanou pravopisnou kontrolou v textovom editore.

5. Zálohovanie

Nočnou morou každého autora je moment, keď príde o svoju prácu. Nie je nezvyčajné, že sa vám počítač pokazí vtedy, keď to najmenej čakáte. A hoci múdri kamaráti ajťáci stále opakujú – zálohovať! – vždy máme pocit, že nás sa to netýka.

Je pravda, že kopírovať si rozpísanú knihu každý deň niekam na USB kľúč je otravné, ale našťastie tu máme oveľa lepšie riešenie. Dropbox je bezplatný program, ktorý si nainštalujete do svojho počítača, kde vám vytvorí osobitný priečinok. Čokoľvek, čo doň uložíte, bude Dropbox automaticky nahrávať do online úložiska. Ak si súbory ku knihe upracete priamo do dropboxového priečinku a tam ich budete upravovať, nikdy o ne neprídete.

Bonus

Získajte 500 MB bonus na úložisku Dropbox! Zaregistrujte sa cez náš odkaz a získate na úvod 2000 + 500 MB miesta pre zálohu vašich dokumentov.

6. Blog

O výbornom strategickom ťahu – použití blogu pri promovaní vašej knihy – sme už písali. Práve teraz sa oplatí si túto možnosť pripomenúť, pretože zaoberať sa blogom je ideálne práve od úplnych začiatkov písania knihy. Počas vášho tvorivého procesu budete mať veľa príležitostí, ako postupne blog napĺňať príbehom rodiacej sa knihy. Preto si už teraz premyslite, kde si takýto blog založiť, aby ste mohli získavať prvých fanúšikov už oddnes.

7. Motivácia

Písanie knihy zaberá dlhé týždne, mesiace, niekedy aj roky. Veľa ráz budete mať chuť to zabaliť, či už kvôli nedostatku inšpirácie, času alebo schopnosti vo vlastné sily. Prečo si teda svoj tvorivý priestor trochu neskultúrniť? Položte si k počítaču obľúbenú fotku alebo obrázok toho, čo vás bude inšpirovať, motivovať, dodávať sily.

V internetovom svete sa zase oplatí mať okolo seba spriaznené duše, ktoré pri písaní pomôžu, poradia, vyjadria svoj názor. Zaregistrujte sa na portáli, kde sa prezentuje vlastná tvorba, či na diskusné fóra, kde sa debatuje o písaní.

Bonus

Získajte 500 MB bonus na úložisku Dropbox! Zaregistrujte sa cez náš odkaz a získate na úvod 2000 + 500 MB miesta pre zálohu vašich dokumentov.

2 Komentáre

 • Avatar
  Tatiana Belaňová
  Dobrý deň, chcem pomoc pri vydávaní kníh, poraďte na koho sa obrátiť?
  • Avatar
   Monika Zbínová
   Tatiana, pokojne aj na nás :) Napíšte nám na napisavydaj@publico.sk s čím by ste potrebovali konkrétne pomoc :)

Pridať komentár