O anotácii a jej dôležitosti sme už písali. Na popis knihy si mnohí pozor dávajú – predsa len ide o text, ktorý knihu reprezentuje na pultoch internetových kníhkupectiev. Vybrať správne kľúčové slová pre knihu je však stále pre mnohých autorov veľkou neznámou.
Každý sa tento bod snaží vypísať intuitívne najlepšie, ako vie, ale aby ste z nich mohli vyťažiť ešte najviac, ponúkame vám tento návod.
Čo je kľúčové slovo?
Kľúčové slovo je slovo alebo fráza spojená s knihou. Nemusí, vlastne nemalo by byť len jedno slovo, ktoré je kľúčové (čiže nejde o vyjadrenie zmyslu knihy jedným slovom). Niekde sa používa presný počet kľúčových slov, ktoré môžete pri e-knihe uviesť, u nás ich počet neobmedzujeme. Pokojne ich môže byť aj 10 – 20, ak ich viete využiť vo svoj prospech.
Medzi kľúčové slová môžete zaradiť čokoľvek, čo vám napadne v súvislosti s vašou knihou. Podľa týchto pravidiel zistíte, ktoré budú fungovať najlepšie.
Prečo používať kľúčové slová?
V prvom rade preto, lebo pomáhajú objaviť vašu knihu medzi tisíckami titulov v kníhkupectve. Napriek tomu ide o neviditeľné informácie, ktoré reálne na stránke pri svojej knihe nenájdete, ale ktoré sa pri vyhľadávaní akoby zaktivizujú.
Pamätáte sa na rozprávku o Pepkovi Námorníkovi? Pepek mal veľmi rád špenát a predstavme si, že táto jeho záľuba nebola nikde v popise knihy spomenutá. Ak by bolo ale pri knihe použité kľúčové slovo špenát, po zadaní slova špenát do vyhľadávania by ste pomedzi knihy o zdravej výžive našli aj túto rozprávku.
Na čo je to dobré? Jednoducho preto, lebo ľudia rozmýšľajú a vyhľadávajú rôznymi spôsobmi. Už sa vám isto stalo, že ak ste si nepamätali názov nejakej knihy, skúšali ste ju nájsť podľa hlavnej postavy alebo niečoho, čo ste si pri danej knihe pamätali (napr. detektívka z prostredia Štokholmu). To je jedna možnosť – že sa takýmto spôsobom môže niekto ku vašej knihe dostať spätne.
Je to ale aj cenný spôsob získavania nových čitateľov. Ak by ste boli autorom kníh o Pepkovi, pomocou kľúčového slova špenát by ste mohli nájsť niekoho, kto pre svoje dieťa hľadá rozprávku o špenáte, aby ho namotivoval v jedení neobľúbenej zeleniny.
Kto má zase rád romány o nešťastnej láske, môže skúsiť hľadať zrada alebo nešťastná láska a môže sa tak dostať ku knihám s touto témou, ktoré majú inak v popise len stručný dej knihy. Samozrejme, ak majú použité tieto kľúčové slová.
Ešte väčší efekt ako pri beletrii majú kľúčové slová v prípade odborných kníh. Napríklad ak niekto hľadá informácie o určitom druhu ochorenia, môže sa cez dané kľúčové slovo dostať aj ku knihám, ktoré sa danej chorobe venujú len okrajovo, ale predsa.
Aké kľúčové slová pre knihu ÁNO:
- spojené s umiestnením príbehu do miesta a doby: stredoveké Francúzsko
- typ postavy: slobodná matka, vojnový veterán, zvodný gróf
- motív: láska, zrada, odpustenie
- štýl: pohodové čítanie, skutočný príbeh, denníkové zápisky
Aké kľúčové slová pre knihu NIE:
- všetko, čo je v iných metadátach: meno autora, názov, žáner (po ich zadaní do vyhľadávania budú fungovať aj bez kľúčových slov, takže ich zopakovanie nemá žiadny efekt)
- vlastné hodnotenie knihy: zábavná kniha, výborné čítanie
- dočasné označenie: nové vydanie, akciová cena
- vlastné mená: Michal, Katka (áno: Jonatán, Tyrion – málo používané znamenájú relevantnejšie výsledky pri vyhľadávaní)
- všeobecné slová a frázy: slovenská literatúra, zbrane, náboženstvo
- príliš dlhé a konkrétne frázy: keď sa chlapec zamiluje do dievčaťa a ona ho nechce
Záver
Zapamätajte si aspoň tieto pravidlá:
- nebojte sa použiť skôr viac kľúčových slov ako menej, ideál je 7 a viac
- zaraďte sem všetko, čo sa spája s vašou knihou konkrétne
- kľúčové slová oddeľujte čiarkou a medzerou (napr. láska, Paríž, umenie), inak riskujete, že sa správne nenačítajú
Tip: Ak by ste chceli upraviť svoje kľúčové slová, stačí nám ich poslať e-mailom a zmeníme ich pri vašej knihe/knihách zadarmo!