Prečo e-kniha nevyzerá rovnako ako tlačená kniha?
E-kniha je jednoduchý a finančne dostupný spôsob, ako vstúpiť do vôd spisovateľského sveta. Práve preto po ňom neraz autori siahajú bez toho, aby svet e-kníh aspoň trochu poznali.
Neraz sa stáva, že prvá e-kniha, ktorú má autor v rukách, je práve tá jeho. To často vedie k sklamaniu, pretože e-kniha na prvý pohľad vyzerá trochu inak ako bežná tlačená kniha. Ak už existuje aj papierová verzia diela či aspoň starostlivo nadizajnované PDF, rozdiely sa ešte prehlbujú.
Pre tých, ktorí ešte nikdy e-knihu nevideli, je najjednoduchšie predstaviť si ju ako webovú stránku. Pri zmene veľkosti okna prehliadača sa webová stránka (ak je dobre naprogramovaná) mení, so zmenšovaním okna sa text prelieva a mení sa aj rozloženie stránky.
Čo spraviť, aby sa e-kniha čo najviac podobala tlačenej knihe?
Kľúčové je, že e-kniha nikdy nebude vyzerať rovnako ako tlačená kniha. Klasická kniha má konečnú a definitívnu podobu, kde je všetko uložené na milimeter presne. Keď ju vezmete do ruky, má svoju veľkosť a tvar, istý počet strán, veľkosť a typ písma, atď., ktoré sa nemenia podľa toho, či ju čítate vy alebo vaša babka, alebo či ju čítate doma na gauči alebo vonku na záhrade. Je to stále tá istá kniha.
Oproti tomu môže mať e-kniha rôzne podoby. Záleží hlavne od týchto 3 vecí:
1. Veľkosť zariadenia
E-kniha sa svojím rozložením vždy prispôsobí zariadeniu, na ktorom je čítaná. V praxi to znamená, že e-kniha nemá pevne daný začiatok ani koniec strany. Na malom displeji telefónu sa nezobrazí 30 riadkov na jednej strane, pretože by museli byť jednotlivé písmenká veľmi malé. Zobrazí sa ich len toľko, aby bol text čitateľný. Ak písmo ešte zväčšíte/alebo zmenšíte, riadkov bude ešte menej/viac.
2. Softvér/aplikácia na čítanie
Každá čítačka či aplikácia na čítanie používa vlastné nastavenie zobrazenia e-knihy. Má vlastný typ písma, veľkosť okrajov, zarovnanie, riadkovanie a podobne. Okrem toho na čiernobielych čítačkách nie je možné rozlíšiť farby, preto s tým treba počítať aj pri príprave e-knihy a nedávať farbám prílišnú dôležitosť.
3. Čitateľ
Nezáleží veľmi na tom, ako presne knihu nadizajnujete. Nie je dôležité písmo, okraje ani veľkosť nadpisov. Väčšinu vecí si čitateľ na svojom zariadení sám nastavuje podľa toho, ako to vyhovuje jemu. Stačí zmeniť jednu vec a e-kniha hneď vyzerá inak. Podstatné pri príprave je, aby mala jednotné formátovanie, jasne členené nadpisy, číslované či odrážkové zoznamy a pod. Viac informácií, ktoré vám pri formátovaní knihy pomôžu, nájdete v článku Čím krajšie podklady, tým krajšia e-kniha.
Je vôbec dôležité, aby bola vôbec e-kniha presnou kópiou tlačenej knihy?
Áno, pre niektoré knihy je to dôležité: napríklad detské knihy či kuchárky, kde má dizajn vplyv aj na samotné čítanie a pochopenie textu. Ak ste napísali detskú knihu plnú ilustrácií alebo kuchársku knihu s množstvom obrázkov, je vhodnejšie ponúknuť ju ako PDF s pevným dizajnom. Pre ostatné knihy to vzhľadom na uvedené rozdiely nie je vôbec dôležité.
Čo sa stane s číslami strán?
Čísla strán v e-knihách neexistujú, práve preto, že e-knihy nemajú určený pevný začiatok či koniec strán. Bežná kniha s rozsahom 250 strán má v telefóne aj cez 1000 strán, na veľkej obrazovke iPadu ich môže mať pokojne aj len 200. Čo je na jednom zariadení na strane 18, môže byť na inom zariadení strana 35.
Prečo nie je na začiatku/konci e-knihy obsah?
Nie je na to dôvod. Ak je to z povahy knihy dôležité (kniha má kapitoly), každú e-knihu tvoríme tak, aby v nej obsah bol. Ten sa ale zobrazí v rámci aplikácie/čítačky. Po kliknutí na daný nadpis sa e-kniha prepne na danú stranu. Nepoužívajú sa čísla strán, pretože ako som už napísala, e-kniha sa na strany nepočíta.
Mnoho ľudí považuje e-knihu len za menej sympatickú nevlastnú sestru tlačenej knihy. V niektorých veciach sa e-kniha naozaj nevyrovná tlačenej – nedá sa v nej všetko nastaviť na milimeter presne. Čo tak ale zmeniť prístup a sústrediť sa na výhody, ktoré e-kniha ponúka?
- Nemusíte šetriť miestom a počítať, o koľko sa predraží kniha, keď bude mať o 50 strán viac.
- Môžete v nej použiť veľa obrázkov, ktoré nemusia mať tú najvyššiu kvalitu, ako je to pri tlači.
- Využite hypertextové prepojenia – nielen pre poznámky pod čiarou, ale aj logické spájanie informácií v texte.
- Úprava preklepov či nezrovnalostí v už hotovej e-knihe – žiadny problém (pri tlačenej knihe by ste si museli zaplatiť tlač ďalšieho nákladu),
- celosvetová distribúcia
- … a ďalšie výhody. Je ich dosť na to, aby sme svojské správanie e-knihám odpustili.