Formát PDF je asi druhý najznámejší formát elektronických dokumentov (hneď po wordovskom .doc, príp. .docx). Jeho hlavnou výhodou je, že vyzerá na každom zariadení rovnako. Preto sa používa aj v knižnom odvetví – po grafickom spracovaní a zalomení sa v tomto formáte kniha posiela do tlače. Vďaka tomu vytlačená vyzerá na papieri rovnako, ako ju grafik navrhne vo svojom počítači. Je e-kniha v PDF vhodný formát pre každú knihu?
Vo svete e-kníh je realita trochu iná. Z papiera sa presúvame na obrazovky elektronických zariadení rôznych veľkostí, značiek a typov od smartfónov, cez čítačky a tablety až po obrazovky notebookov či stolných počítačov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že aj tu bude PDF kopať prvú ligu – veď práve rôznorodosť zariadení vyžaduje formát, ktorý e-knihu zobrazí všade rovnako.
Ale nie je to úplne pravda. Existuje totiž formát EPUB, ktorý je považovaný za e-knižný štandard, a to napriek tomu, že funguje úplne opačne ako PDF – na rôznych zariadeniach zariadeniach zobrazuje e-knihu do istej miery odlišne.
Veď posúďte sami.
E-kniha v PDF
Zoberte si do ruky akúkoľvek tlačenú knihu, ktorú máte poruke, a náhodne ju otvorte. Štandardne má kniha približne formát A5 a na stranu sa zmestí cca 30 riadkov textu.
Ak by ste z takejto knihy chceli urobiť e-knihu, vo formáte PDF by vyzerala rovnako ako tlačená – mali by ste teda k dispozícii formát PDF s totožným vzhľadom a rozložením textu. Nakoľko sa s ním nedá ďalej hýbať, na každom zariadení sa zobrazí úplne rovnako:
- na veľkom monitore počítača môže byť zobrazená stránka dokonca väčšia ako v knihe (lenže kto číta e-knihy na veľkom monitore?)
- na tablete (v závislosti od jeho veľkosti) bude zobrazená stránka približne rovnaká ako v knihe, čítať sa teda môže pohodlne (neberieme teraz do úvahy podsvietenie či iné technické parametre)
- pri čítačke e-kníh je už situácia horšia: je omnoho menšia ako klasická kniha, zobrazená strana z PDF na nej teda bude celá, ale písmo bude menšie, aby sa celá strana zmestila na displej čítačky.
- v smartfóne sa PDF bude čítať najmenej pohodlne – aby sa celá strana zmestila na jeho displej, písmo bude veľmi malé, rovnako ako akákoľvek prípadná grafika. Technicky dokážu e-knihu otvoriť aj staršie telefóny s menším displejom, kvôli mini-písmu to však bude pre oči buď úplne nemožné, alebo minimálne zdraviu škodlivé.
Samozrejme, vždy si môžete text nazoomovať a písmo zväčšiť, v praxi to ale znamená manuálne posúvanie sa od jedného okraja k druhému.
Formát EPUB
A ako bude e-kniha vyzerať vo formáte EPUB?
E-kniha sa otvorí v základnom rozložení podľa nastavení aplikácie na čítanie. Ihneď si však môžete písmo prispôsobiť (zväčšiť, zmeniť typ písma) tak, aby sa vám dobre čítalo aj na malom zariadení, čo oceníte najmä na smartfónoch či elektronických čítačkách.
Okrem toho tento formát disponuje ďalšími výhodami, ktoré milovník kníh určite ocení. Obľúbené pasáže sa dajú zvýrazňovať či pridávať k nim poznámky. To je do istej miery možné aj pri PDF, záleží však na programe použitom na jeho otvorenie.
Čo to znamená pre autorov?
Ako autor by ste mali v prvom rade myslieť na čitateľa a jeho pohodlie. Je úplne na ňom, na akom zariadení sa rozhodne vašu e-knihu čítať a na každom by sa mu to malo podariť s čo najväčším komfortom. V e-knihách je spravidla jedno, ako sa text na strane zobrazí a či pri danom nastavení vyjde riadkov päť alebo tridsať – hlavne, aby sa dali pohodlne prečítať.
Umožniť stiahnutie len PDF formátu je kvôli zlému zobrazovaniu na malých zariadeniach pre čitateľa veľmi obmedzujúce. Túto možnosť odporúčame len v prípade, že ide o knihu, ktorá je založená na komplikovanej grafike, tabuľkách či iných grafických prvkoch (bohato ilustrované detské knihy, obrazové publikácie, technické učebnice a pod.).
Samozrejme, podporujeme zaradenie formátu PDF k formátom EPUB a MOBI (formát určený špeciálne pre Kindle). Preto ak si u nás objednáte vytvorenie e-knihy, váš PDF formát k tým zvyšným radi pripojíme.