Napíš a vydaj knihu za 3 hodiny

S autormi, ktorí napísali knihu a rozhodli sa vydať ju sami, sa roztrhlo vrece. A to je skvelé, veď konečne je tu veľa možností, ako dostať svoje dielo medzi verejnosť úplne jednoducho a s minimálnymi nákladmi.

Na druhej strane sa ale vynorilo aj veľa špekulantov, ktorí vo vydávaní kníh vidia hlavne príležitosť, ako rýchlo zbohatnúť. Zosmolia text, knihu dajú do predaja a už len čakajú, kedy sa im pohrnú očakávané zárobky. A keď som dokonca na jednom zahraničnom webe videla článok s napisom „Napíš a vydaj knihu za 3 hodiny“, zhrozila som sa. To je naozaj už aj pri písaní kníh dôležité len všetko rýchlo „vybaviť“, nech už to máme za sebou a môžeme zarábať?

V skutočnosti sa v článku písalo o projekte amerických študentov, ktorí naozaj za 3 hodiny knihu napísali, upravili a vytvorili k nej ilustrácie. Išlo o kreatívny nápad profesora, ktorý takto naučil študentov efektívne pracovať, pomáhať si a zorganizovať prácu v skupine tak, aby vznikol zaujímavý produkt:

Podobných nadpisov ale na internete nájdete veľa. Či už sú to 3 hodiny alebo 30 hodín, 3 dni alebo 3 mesiace, akoby sa pozornosť sústreďovala hlavne na rýchlosť. Len aby dokázal chrliť knihy ako na bežiacom páse! Ale dá sa to naozaj takto urýchliť?

Ak ste niekedy piekli koláč, dobre viete, že nepomôže, ak namiesto hodiny na 150 stupňoch ho budete piecť polhodinu na 300 stupňoch. Podobne je to aj pri vydávaní knihy. Zoberme si len samotné písania, nie ďalšie úpravy (jazykové, grafické a pod.). Ak bude autor písať tak rýchlo, že stratí aj prehľad o tom, čo vlastne píše, aký obsah bude kniha mať?

Iste, existujú géniovia, ktorým sa to podarí na jeden šup. Ale to je možno 1 % spisovateľov, všetci ostatní by si mali dať na rýchlokvasené knihy pozor. Hlavne ak chcú, aby ich hodnota pretrvala.

Posolstvo tohto článku teda nie je v nadpise. Namiesto rýchlosti je dôležitá efektivita a my budeme ešte veľa diskutovať o tom, ako sa správne motivovať, nenechať sa vyrušovať a organizovať si čas na písanie.

Ak máte nejaký konkrétny tip na tému, o ktorej by ste sa na našom blogu chceli dozvedieť viac, budeme radi, ak nám ho napíšete do komentárov.

Komentár

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prví! :)

Pridať komentár