cmu.edu

iBooks: Dostaňte svoju e-knihu do každého vrecka

Nemusíte byť fanúšikom sveta technológií, aby ste zachytili minulotýždňové novinky spoločnosti Apple: systém iOS 8 (pre iPhony a iPady) a OS X Yosemite (pre počítače Mac).

Samozrejme, technické podrobnosti necháme na odborníkov. My sa pozrieme iba na jednu novinku, ktorá sa objavila v zozname menších zmien a vylepšení. A práve tá má zásadný význam nielen pre knižný trh ako taký, ale špeciálne pre selfpublisherov.

Zoznámte sa, iBooks

iBooks je aplikácia s tromi základnými funkciami. Slúži zároveň ako:

  • knižnica pre e-booky (knihy sa dajú organizovať do kolekcií)
  • aplikácia na čítanie (prečíta formáty EPUB a PDF + samozrejme všetky e-knihy a učebnice z iBookstore)
  • obchod s e-knihami iBookstore (v ktorom sa nachádzajú momentálne viac ako 2 milióny e-kníh z celého sveta a ich počet stále rastie)

 

iBooks v každom iPhone a iPade

Aplikácia iBooks nie je vôbec nová, veď bola predstavená ešte v januári 2010. Napriek tomu ju mnohí stále nepoznajú. Je to aj preto, že v súčasnosti ju na svojom iPhone alebo iPade nenájdete, ak si ju sami (hoci zadarmo) nenainštalujete.

To je síce pre každého jabĺčkového používateľa veľmi jednoduché, no predsa to znamená niekoľko krokov navyše: najskôr vyhľadať iBooks v Appstore, prihlásiť sa so svojimi údajmi a aplikáciu si stiahnuť. Taktiež je možné vybrať si na čítanie e-kníh úplne inú aplikáciu (napr. Bluefire Reader, Marvin a pod.).

A práve to sa teraz zmení. iBooks budú predinštalované v každom novom zariadení s IOS8, a nielen to! Keďže používatelia iOS sú známi tým, že si svoje systémy aktualizujú, tak aj v takmer všetkých aktuálne existujúcich 800 miliónoch iPhonov a iPadov.

Knižný trh sa raduje…

…lebo zrazu sa aplikácia, ktorá bola doteraz len jednou z alternatív medzi aplikáciami na čítanie, stane oveľa viac známou, rozšírenejšou a pravdepodobne aj používanejšou. A preto môžeme očakávať:

  • že e-knihy začne čítať viac ľudí, hlavne tí, ktorí doteraz netušili, o čo ide
  • nováčikovia sa dostanú k svojim prvým e-knihám práve cez iBooks a obchod iBookstore

Čo to znamená pre autorov?

Vaše e-knihy sa stanú pre potenciálnych čitateľov oveľa dostupnejšie, aj keď so slovenskou či českou knihou nebudete môcť súperiť o pozornosť u všetkých stoviek miliónov majiteľov iPhonov či iPadov. Napriek tomu je tu hneď niekoľko výhod:

  1. menšia konkurencia: v slovenskom iBookstore nie je zatiaľ toľko e-kníh (napr. v porovnaní s Martinus.sk)
  2. jednoduchý nákup: kvôli nákupu sa netreba špeciálne registrovať – čitateľ sa prihlasuje do svojho Apple účtu, cez ktorý sťahuje aj aplikácie a hry
  3. väčšia dostupnosť: e-kniha sa automaticky objaví vo viac ako 50 krajinách sveta a môžu si ju rovnako ľahko kúpiť aj Slováci žijúci v zahraničí

Pomôžte svojmu úspechu

Úspech knihy na iBookstore závisí rovnako ako v prípade iných obchodov od súhry kvality knihy, marketingu i trošky potrebného šťastia.

Na čo sa neoplatí v každom prípade zabudnúť?

  • umiestniť odkazy na svoju e-knihu na iBookstore na webe, blogu (aj pomocou vytvorených widgetov)
  • dať si záležať na správne pripravených metadátach (výrazne pomôžu objaviť vašu knihu) – názov, kategória, anotácia a pod.

Ako sa stať hviezdou v iBookstore?

V prvom rade tam treba byť. Mnoho autorov iBookstore nepozná alebo mu nepripisuje veľkú dôležitosť. Pravdou je, že ľudia milujú jednoduché riešenia. A kúpiť si e-knihu dvomi klikmi je to najjednoduchšie riešenie, ktoré sa majiteľom iPhonov a iPadov ponúka.

Ponúknuť na iBookstore e-knihu zadarmo môžete veľmi jednoducho aj sami. V prípade predaja e-knihy je už potrebné registrovať sa ako distribútor, čo obnáša pomerne komplikované byrokratické opletačky. Naštastie, Publico v rámci svojich služieb ponúka aj predaj cez iBookstore. Pri objednaní si distribúcie e-knihy bude vaša e-kniha dostupná automaticky aj v tomto obchode.

Komentár

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prví! :)

Pridať komentár