Možno ste už počuli známe spojenie, že v každom z nás je ukrytá kniha. Možno máte pocit, že to platí aj o vás. A možno ste napriek tomu neurobili prvý krok k vlastnej knihe, ktorá je vo vás ukrytá.
Napísať knihu je dnes módne. Dávno to nie je výsadou spisovateľov s dlhými bradami. Knihy píšu slávne osobnosti, ale i tínedžeri, ženy na materskej dovolenke aj kravaťáci v značkových oblekoch. Napísať a vydať knihu môže už každý. Tak prečo nie aj vy? Čo vás odlišuje od všetkých autorov, ktorým už niekedy kniha vyšla?
Ešte ste neurobili prvý krok k vlastnej knihe.
Nápad nestačí
„O tom raz napíšem knihu,“ chváli sa najnovším dobrodružstvom jeden kamarát druhému. Na chvíľu sa aj zamyslí a predstaví si, že by bolo možno naozaj skvelé také niečo urobiť. Problém je, že ostane len pri tomto zbožnom prianí.
Nápadov na napísanie knihy má každý potenciálny autor veľa. Alebo aspoň jeden. Nosí ho dlho v hlave, premýšľa o ňom a sníva o tom, aké by to bolo, keby raz… Ale snívať nestačí.
Premeňte myšlienky na skutok – urobte prvý krok k vlastnej knihe
Ak to s napísaním knihy skutočne myslíte vážne, je dôležité urobiť prvý krok k vlastnej knihe. Nie prvých päť ani prvých desať nie. Stačí ten jeden a potom to už pôjde.
Rozhodnite sa, o čom chcete písať
To platí hlavne pre tých, ktorí tých nápadov nosia v hlave viac. Či už má ísť o krátke poviedky, súčasný román, detektívku, sci-fi alebo dnes populárnu literatúru pre rozvoj osobnosti, každý má to svoje, o čom dokáže písať a tých tém môže byť pokojne viac. Rozhodnite sa pre jednu. Dostatočne širokú, aby sa o nej dala napísať celá kniha, no pritom dostatočne špecifickú, aby ste len neprepisovali Wikipediu.
Môžete písať o tom…
- o čo sa najviac zaujímate (psy, rybárčenie, sci-fi?)
- v čom sa cítite byť expertom (domáce financie, pečenie koláčov, kulturistika?)
- čo by mohlo zaujať konkrétnu cieľovú skupinu (mamičky na materskej, aktívnych dôchodcov, mladých pred nástupom na univerzitu?)
Urobte si plán kapitol
Ak sa chystáte písať beletriu, môže to byť aj podrobnejšia osnova deja. V každom prípade je potrebné si základnú myšlienku rozdeliť hneď na drobné. Vymedzte si základné témy, štruktúru a popíšte si pre vlastnú potrebu pár vetami, čo chcete kde napísať. To vám pomôže, aby vám zrazu nedošla inšpirácia po prvých pár stranách.
Neobzerajte sa späť
Začnite písať postupne podľa svojho plánu. Určite sa po každej kapitole nezastavujte, nekontrolujte, čo ste napísali a nevracajte sa k tomu. Píšte ďalej. Zbytočne by ste sa zdržovali, mýlili a k ďalšiemu písaniu by ste sa dostávali len veľmi ťažko. Namiesto toho sa pokúste podľa prvotnej osnovy napísať celú knihu, jej prvý koncept. Tomu sa potom môžete venovať a zdokonaľovať ho.
Pustili ste sa do písania knihy? Pozrite si aj náš článok s 12 tipmi, ktoré pri písaní knihy určite využijete!
8 Komentáre