cmu.edu

Ako urobiť prvý krok k vlastnej knihe

Možno ste už počuli známe spojenie, že v každom z nás je ukrytá kniha. Možno máte pocit, že to platí aj o vás. A možno ste napriek tomu neurobili prvý krok k vlastnej knihe, ktorá je vo vás ukrytá.

Napísať knihu je dnes módne. Dávno to nie je výsadou spisovateľov s dlhými bradami. Knihy píšu slávne osobnosti, ale i tínedžeri, ženy na materskej dovolenke aj kravaťáci v značkových oblekoch. Napísať a vydať knihu môže už každý. Tak prečo nie aj vy? Čo vás odlišuje od všetkých autorov, ktorým už niekedy kniha vyšla?

Ešte ste neurobili prvý krok k vlastnej knihe.

Nápad nestačí

„O tom raz napíšem knihu,“ chváli sa najnovším dobrodružstvom jeden kamarát druhému. Na chvíľu sa aj zamyslí a predstaví si, že by bolo možno naozaj skvelé také niečo urobiť. Problém je, že ostane len pri tomto zbožnom prianí.

Nápadov na napísanie knihy má každý potenciálny autor veľa. Alebo aspoň jeden. Nosí ho dlho v hlave, premýšľa o ňom a sníva o tom, aké by to bolo, keby raz… Ale snívať nestačí.

Premeňte myšlienky na skutok – urobte prvý krok k vlastnej knihe

Ak to s napísaním knihy skutočne myslíte vážne, je dôležité urobiť prvý krok k vlastnej knihe. Nie prvých päť ani prvých desať nie. Stačí ten jeden a potom to už pôjde.

prvy krok k vlastnej knihe

Rozhodnite sa, o čom chcete písať

To platí hlavne pre tých, ktorí tých nápadov nosia v hlave viac. Či už má ísť o krátke poviedky, súčasný román, detektívku, sci-fi alebo dnes populárnu literatúru pre rozvoj osobnosti, každý má to svoje, o čom dokáže písať a tých tém môže byť pokojne viac. Rozhodnite sa pre jednu. Dostatočne širokú, aby sa o nej dala napísať celá kniha, no pritom dostatočne špecifickú, aby ste len neprepisovali Wikipediu.

Môžete písať o tom…

 • o čo sa najviac zaujímate (psy, rybárčenie, sci-fi?)
 • v čom sa cítite byť expertom (domáce financie, pečenie koláčov, kulturistika?)
 • čo by mohlo zaujať konkrétnu cieľovú skupinu (mamičky na materskej, aktívnych dôchodcov, mladých pred nástupom na univerzitu?)

Urobte si plán kapitol

Ak sa chystáte písať beletriu, môže to byť aj podrobnejšia osnova deja. V každom prípade je potrebné si základnú myšlienku rozdeliť hneď na drobné. Vymedzte si základné témy, štruktúru a popíšte si pre vlastnú potrebu pár vetami, čo chcete kde napísať. To vám pomôže, aby vám zrazu nedošla inšpirácia po prvých pár stranách.

Neobzerajte sa späť

Začnite písať postupne podľa svojho plánu. Určite sa po každej kapitole nezastavujte, nekontrolujte, čo ste napísali a nevracajte sa k tomu. Píšte ďalej. Zbytočne by ste sa zdržovali, mýlili a k ďalšiemu písaniu by ste sa dostávali len veľmi ťažko. Namiesto toho sa pokúste podľa prvotnej osnovy napísať celú knihu, jej prvý koncept. Tomu sa potom môžete venovať a zdokonaľovať ho.

Pustili ste sa do písania knihy? Pozrite si aj náš článok s 12 tipmi, ktoré pri písaní knihy určite využijete!

10 Komentáre

 • Avatar
  Dada
  Ja mám iba 12 tokov ale chcela by som napísať knihu. Je to v mojom veku možné alebo nie? Všetko mám vymyslené. Iba toto neviem. Poradíte mi prosííím??
  • Avatar
   Dada
   Má tam byť rokov!!
   • Avatar
    Eva
    Na veku nezáleží - dôležité je, či máš o čom písať. Ak sa ti kniha páči, zverejni ju - radila by som ti však najskôr sa poradiť s rodičmi.
  • Avatar
   Mám tiež 12 rokov a moje motto je : "lepšie skôr ako neskôr" , skús to
 • Avatar
  Ema
  Mám 12 a na wattpade mám rozpísanú knihu She Found Herself, táto moja kniha sa umiestnila na 40. mieste v teen fiction, čo ma neskutočne teší... ak by ste mali rozpísanú alebo chcete začať písať knihu odporúčam túto aplíkaciu.
  • Avatar
   ahoj, kniha znie zaujímavo ale píšeš ju v angličtine? Lebo mám tiež 12 a v angličtne som dobrá ale obdivujem ťa ako môžeš v 12 napísať knihu po anglicky (samozrejme ak ju píšeš po anglicky
 • Avatar
  O čom mám napísať knihu ? Baví ma písanie kreslenie a ale neviem o čom poraďte
 • Avatar
  Simona
  Napadol ma taký nápad napísať knihu o svojom živote ktorý naozaj nebol ľahký, a hlavne podľa skutočnej udalosti
 • Avatar
  Viktória Kroščenová
  Dobrý deň prajem, môj sen je písať knihu o živote, viac menej o tom mojom, no v živote som nedokázala nič veľké a dúfam že toto sa mi podarí. V živote som prešla veľa vecami aj zlými aj dobrými no neviem sa pohnúť.. Potrebujem pomoc...
 • Avatar
  Alžbeta
  Dobrý deň. Mám 78 rokov a nemám napísanú knihu iba básničky ktoré pí šem asi od 40-ky. Prvú sme napísali spolu s dcérkou keď mala za úlohu napísať umelecký opis kvetiny. Nejak sa mi to zapáčilo a vymýšľala som básničky väčšinou pri práci na záhrade. Každú som si zapísala do zošita , kde som mala recepty na koláče. Sú rôzne , o prírode, zvieratkách aj o mojich vnúčatách a posledné aj pravnúčatách. Aj preto som ich nazvala Spomienky. Občas niektorú pošlem aj niektorej vnučke či vnukovi. To oni ma naviedli aby som sa pokúsila napísať do vydavateľstva. Tak sa o to pokúšam. Nečakám veľkú odmenu, iba pár knižiek pre moju rozvetvenú rodinu.Poslala by som vám ako vzor zo dve, či sa vám to oplatí tlačiť.

Pridať komentár