5 vecí, v ktorých by ste mali mať jasno, ak chcete vydať knihu vlastným nákladom

Selfpublishing je spôsob, ako vydať knihu vlastným nákladom. Ale napriek tomu, že ho v Publicu intenzívne propagujeme, nemyslím si, že je univerzálny alebo určený pre kohokoľvek a za každú cenu.

Tu je len zopár otázok, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť predtým, ako sa stanete nezávislým autorom a vydavateľom.

1. Má moja kniha hodnotu?

Čo by ste to boli za autora, ak by ste mali o svojej knihe nízku mienku? A predsa budete musieť pri odpovedi na otázku využiť všetku mieru objektivity, ktorú v sebe máte.

Asi nikto si hneď o svojom diele nemyslí, že je hodné Pulitzerovej ceny alebo že začne okamžite trhať rebríčky predajnosti. Selfpublishing síce znamená, že akúkoľvek knihu môže vydať ktokoľvek, lenže ak ste o potenciále knihy presvedčení len vy sami, možno by ste mali spozornieť.

  • Už vám niekto hovoril, že máte na písanie talent?
  • Odporúčal vám niekto vydať knihu po prečítaní vašich článkov na blogu?
  • Alebo ste takým expertom na oblasť, v ktorej sa pohybujete, že si vaši zákazníci žiadajú dozvedieť sa o tom viac?

O vydaní knihy sa vám oplatí aspoň rozmýšľať.

No ak chcete vydať knihu len preto, že sa nudíte, máte chuť to vyskúšať alebo vám je ľúto nechať už napísané dielo v šuflíku, určite to ešte prehodnoťte. Minimálne si tak ušetríte čas, peniaze a svojim potenciálnym čitateľom sklamanie z nákupu knihy, ktorá im neprinesie žiadnu hodnotu.

2. Mám šancu vydať ju cez vydavateľstvo?

Tradičný spôsob vydávania kníh sa nedá objektívne pokladať za lepší. Avšak z pohľadu autora, ktorý na úvod nemusí nič investovať a o všetky vydavateľské činnosti postarané, je určite atraktívnejší.

Nič nestratíte, ak napísanú knihu najskôr ponúknete vydavateľstvu. Dokonca môžete dostať zaujímavú spätnú väzbu, ktorá vám pomôže pri ďalšom rozhodovaní sa, čo s ňou ďalej.

vydať knihu vlastným nákladom

3. Viem, čo môžem od selfpublishingu očakávať?

Samovydavateľský chlebíček môžete brať ako jedno veľké dobrodružstvo. Na začiatku totiž absolútne netušíte, do čoho idete, čo vás čaká a ako máte reagovať. Skúsenosti zbierate počas cesty – nikto nemá zaručený recept, ako na to.

Určite treba brať na zreteľ fakt, že kniha vydaná vlastným nákladom by sa mala vo všetkých ohľadoch vyrovnať knihe vydanej v klasickom vydavateľstve. Na meno vydavateľa sa čitateľ málokedy pozerá, no ak vidí nekvalitný obsah, škaredú obálku či chyby v pravopise, okamžite knihu zavrhne.

Púšťať sa do selfpublishingu naslepo by ste nemali. Na Slovensku okrem nás o selfpublishingu nepíše takmer nikto, preto je ideálne čítať aj zahraničné články. Práve svetové trendy knižného trhu vás budú vedieť lepšie zorientovať.

4. Mám marketingový plán?

Najhoršie, čo môžete urobiť je, knihu vydáte a… ďalej nespravíte nič. Ak všetko ostatné budete riešiť spontánne, mali by ste sa aspoň nachvíľu zamyslieť nad tým, ako budete knihu propagovať, keď bude vydaná. Nespoliehajte sa na to, že si vás čitateľ nájde sám. Ak ste úplne neznámy človek, vaša kniha sa ľahko stratí v záplave desiatok tisíc kníh, ktoré ponúka každé väčšie kníhkupectvo.

Mali by ste mať aspoň základné znalosti o tom, ako funguje online marketing, príp. ako môžete knihu propagovať aj v offline svete.

5. Môžem si dovoliť vydať knihu vlastným nákladom?

Za selfpublishing sa považuje aj to, keď napísanú knihu uložíte vo formáte PDF a nahráte ju na svoj web či literárny portál, čo stojí rovných 0 eur. Lenže ak má kniha konkurovať klasicky vydanej knihe, s nákladmi na jej vytvorenie skrátka musíte rátať. Korektúra, dizajn, obálka, vytvorenie e-knihy, príp. tlač. Už vopred si zistite, koľko vás to všetko bude stáť, aby ste na konci nezistili, že na vydanie knihy vlastne nemáte peniaze.

Pri rozhodovaní sa vám určite pomôže aj vydavateľský plán, ktorý je k dispozícii na stiahnutie na našom webe.

Ešte stále váhate? Prečítajte si ďalšie články z kategórie Ako začať?

Komentár

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prví! :)

Pridať komentár