Často kladené otázky

Tvorba e-kníh

V akom formáte majú byť podklady ku knihe?
Podklady by mali byť vo formáte RTF, DOC/DOCX (Microsoft Word), INDD (InDesign) alebo QXP (QuarkXPress). Viac informácií nájdete v článku: Čím krajšie podklady, tým krajšia e-kniha
Akú grafickú úpravu má mať kniha?
Kniha nemusí mať žiadnu špeciálnu úpravu. Ak má pokročilú štruktúru, napríklad v prípade románu alebo odbornej knihy, je dobré, ak sú v nej použité štýly pre rôzne úrovne nadpisov. Viac informácií nájdete v článku: Čím krajšie podklady, tým krajšia e-kniha
Aké multimédiá môže e-kniha obsahovať?
Kniha môže obsahovať obrázky a internetové odkazy. Video vkladať neodoporúčame, mnohé čítačky e-kníh by si s ním neporadili.
Je možné dodatočne zasahovať do e-knihy?
Podklady ku knihe by mali byť vo finálnej verzii ešte pred začatím spracovávania do elektronickej formy. Ak aj po vytvorení e-knihy v nej budete chcieť upraviť alebo doplniť nejaký detail, radi vám vyjdeme v ústrety.
Poskytnete mi hotovú e-knihu pre moju osobnú potrebu?
Áno, stačí o to požiadať po dokončení spracovania e-knihy. Hotovú e-knihu môžete predávať aj prostredníctvom vášho webu alebo iných predajcov.
Chcem okrem e-knihy aj tlačenú knihu. Môžete mi pomôcť aj s tým?
Službu vydania a distribúcie tlačenej knihy pripravujeme v blízkej budúcnosti.

Zmluvy

Čo znamená byť vydavateľom knihy?
Znamená to, že všetko rozhodovanie týkajúce sa vašej knihy je výlučne na vás. My vám v procese vydania knihy iba technicky pomáhame a zabezpečujeme potrebný servis. Vy ako autor ste však ten, kto rozhoduje o všetkých aspektoch knihy – o jej obsahu, cene, predajných kanáloch, marketingu a pod.
Môžem e-knihu predávať pod pseudonymom?
Áno, samozrejme. V zmluve, ktorú podpíšeme, musí figurovať vaše reálne meno, príp. údaje vašej firmy, ak knihu vydávate ako právnická osoba. V rámci distribúcie tieto údaje zverejňovať nemusíme a vy môžete vystupovať pod pseudonymom.
Musím zmluvu podpísať osobne? Nestačí e-mailom a naskenovaný podpis?
Zmluvu je potrebné podpísať vlastnoručne po doručení poštou. Ak aj žijete v zahraničí, pošleme vám ju kdekoľvek sa nachádzate.
Môžem predávať e-knihu aj cez iné kanály?
Áno. Keďže ste si zároveň vydavateľom, je len na vašom rozhodnutí, aké predajné kanály pri distribúcii využijete.
Čo je ISBN a ako ho získam?
ISBN je medzinárodné štandardné číslo knihy, ktoré ju presne identifikuje. Využíva sa hlavne pri distribúcii, kde slúži ako jedinečný identifikátor v databázach kníhkupectiev, preto je dôležité získať ho.

Na druhej strane nejde o nič zložité:

Ak e-knihu vydávate vo vlastnom mene (autor = vydavateľ), stačí vyplniť formulár na stránke Slovenskej národnej knižnice (jedenkrát pre formát EPUB, druhýkrát pre MOBI). Do formuláru vpíšte svoje údaje a údaje vašej knihy. Do poznámky treba napísať, že vydávate knihu vlastným nákladom. ISBN čísla vám prídu e-mailom cca do 2 pracovných dní.

Ak e-knihu vydávate v mene vašej spoločnosti, budete postupovať rovnako, ale pred vyplnením formulára ešte treba poslať na adresu isbn@snk.sk oskenované stanovy vašej spoločnosti, v ktorých je uvedená vydavateľská činnosť.

Distribúcia a predaj

Ako dlho trvá, kým sa e-kniha dostane do distribúcie?
Orientačne 2 - 4 týždne. Všetko závisí od rýchlosti našej komunikácie, pošty a bankových prevodov. Samotné spracovanie e-knihy trvá cca 1-3 pracovné dni. Po zaradení e-knihy do nášho katalógu majú všetci predajcovia k dispozícii e-knihu okamžite. Na iBookstore e-knihy nahrávame ručne, schvaľovanie zo strany Apple trvá 1-2 pracovné dni.
Môžem stanoviť presný dátum, kedy sa e-kniha začne predávať?
Áno, ak dovtedy stihneme knihu spracovať a kniha bude pripravená, môžete začiatok predaja posunúť na zvolený dátum.
Kto stanovuje cenu knihy?
Cenu stanovujete vy ako autor – vydavateľ. Pomôckou v tom vám môže byť náš článok Ako stanoviť cenu e-knihy?
Ako bude moja e-kniha chránená proti neoprávnenému šíreniu?
Pre zabezpečenie ochrany používame tzv. sociálne DRM. Funguje na jednoduchom princípe – keď si čitateľ e-knihu kúpi, nie je šifrovaná, ale nesie v sebe informácie o nákupe, ktoré majú motivovať k zodpovednému používaniu e-kníh. To umožňuje čitateľom čítať takto chránené e-knihy na akomkoľvek zariadení či v akejkoľvek aplikácii, ktorá e-knihy podporuje a zároveň poskytuje ochranu pre autorov – vydavateľov. Apple iBookstore používa vlastný systém ochrany, ktorý dovoľuje čítať zakúpené knihy iba v rámci používateľského účtu nákupcu.
Ako môžem sledovať štatistiky predaja mojej e-knihy?
Pravidelne podľa zúčtovacieho obdobia (štvrťročne) vám budeme posielať nahlášky o počtoch predaných e-kníh spolu so sumou celkového podielu z predaja. Okrem toho dostanete prihlasovacie údaje do administačného rozhrania, kde si môžete predajnosť svojej e-knihy (e-kníh) u všetkých partnerov kedykoľvek skontrolovať. 
Ako mi budete vyplácať podiel z predaja?
Na základe pravidelných nahlášok priamo na váš účet, ktorý uvediete pri podpise zmluvy. Ak s nami uzavriete zmluvu ako živnostník/s. r. o., budeme vám podiel z predaja vyplácať kvartálne na základe faktúry, ktorú nám podľa nahlášok vystavíte.

Propagácia

Ako budete propagovať moju knihu?
Každý autor, ktorý využije naše služby, získava automaticky základnú propagáciu na našom webe v časti Galéria. Pri využití kompletných služieb (jazyková a redakčná korektúra, tvorba obálky profi grafikom, tvorba e-knihy a distribúcia) získavate možnosť 2-týždňového proma pomocou banneru na Martinus.sk O ďalších tipoch, ako môžete propagovať svoju e-knihu sami, sa dočítate na našom blogu.
Budem mať k dispozícii promokódy, ktoré Apple poskytuje ku každej e-knihe?
Autor, ktorý využije naše služby, v rámci ktorých distribuujeme e-knihu aj cez Apple iBookstore, má ku každej knihe možnosť získať od Apple 250 promokódov. Tie je možné využiť nielen pre osobnú potrebu, ale hlavne ako marketingový nástroj (do súťaží, pre recenzentov a pod.)

Promokód si môže uplatniť ktokoľvek, kto používa nejaké Apple zariadenie – iPhone, iPad, Mac – po načítaní kódu sa mu e-kniha stiahne zadarmo. Každý promokód je platný 4 týždne od jeho vygenerovania.

Ako získať promokódy?
- napíšete nám e-mail, že máte záujem o promokódy – v maile uvediete, o koľko promokódov a ku ktorej knihe máte záujem (1 – 250)
- nakoľko ide o bonusovú službu, žiadosť je možné poslať max. raz mesačne, pričom je na vás, koľko promokódov budete chcieť naraz (treba pamätať, že sú platné len 4 týždne)

Pozn.: Promokódy môžete získať len k svojej e-knihe, nie pre e-knihy iných autorov.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Použite vyhľadávanie
Skúste použiť funkciu hľadania alebo sa inšpirujte článkami na blogu
Pošlite e-mail
Ideálna forma pre posúdenie vášho diela alebo rovno odštartovanie našej spolupráce,
Zavolajte nám
Radi zodpovieme akékoľvek otázky, ktoré máte pripravené