7 vecí o e-knihách, ktoré by ste mali vedieť

E-knihy sú tu s nami už zopár rokov, a predsa je ešte veľa ľudí, ktorí nemajú odvahu využiť ich potenciál. Preto bude tento článok venovaný základom z oblasti e-kníh, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v otázke, ako ich využiť vo svojej spisovateľskej kariére.

1. Čo je e-kniha?

Elektronická kniha (e-kniha) je digitálna verzia diela. Má podobu počítačového súboru, ktorý pozostáva z textu, obrázkov, hypertextových odkazov (linkov), prípadne ďalších interaktívnych objektov. Oproti bežným dokumentom je prispôsobená pre čítanie na elektronických zariadeniach ako sú čítačky e-kníh, smartfóny a tablety. Vo svete sa rozšírili v roku 2007, keď Amazon predstavil prvú čítačku Kindle, na Slovensku najmä v roku 2010, keď predaj e-kníh spustil Martinus.sk.

2. Ako sa e-knihy kupujú a čítajú?

E-knihy sa nakupujú cez internet podobne ako tlačené knihy s tým rozdielom, že vám nepríde kniha poštou, ale môžete si ju ako súbor rovno stiahnuť či poslať do čítačky. Žartom hovorím, že dnes sa e-knihy nedajú čítať už len na kalkulačke :), pretože to ide prakticky na všetkých typoch počítačových zariadení (čítačky, smartfóny, tablety, PC), ktoré sú schopné prevádzky (pokojne aj na starších systémoch).

Čítačky sú jednoúčelové zariadenia slúžiace takmer výlučne na čítanie e-kníh. Na ostatných zariadeniach si stačí stiahnuť aplikáciu na čítanie e-kníh – väčšina je zadarmo (napr. Adobe Digital Editions pre PC, Bluefire Reader pre mobily a tablety).

E-knihy si môžete kúpiť v internetových kníhkupectvách. Slovenské e-knihy predáva napr. Martinus.sk, v zahraničí je populárny Amazon či Apple iBookstore. Pri nástupe e-kníh bol výber pomerne malý, no dnes si už môžete vyberať spomedzi tisícok e-kníh. Pre vydavateľstvá začína byť štandardom ponúkať k tlačenej knihe automaticky aj elektronickú alternatívu.

3. Ako z mojej knihy vznikne e-kniha?

Dnes už nikto nepíše knihy ručne, preto predpokladám, že má vaša kniha nejakú elektronickú podobu. Najčastejšie ide o dokument programu Word, príp. PDF. Z nich vznikne e-kniha pomocou špeciálneho softvéru. Najviac používané formáty e-knihy sú MOBI (používaný v čítačkách Kindle) a EPUB (štandardný formát pre všetky ostatné zariadenia).

Niektorí autori si konvertujú svoje súbory sami. Pre väčšinu autorov je to však komplikovaný proces a pre laika je ťažké urobiť e-knihu správne – potrebné sú znalosti programovania, najmä HTML a CSS.

Preto má každý autor možnosť obrátiť sa na spoločnosť akou je napr. Publico, ktorá to za nich urobí profesionálne.

4. Aký typ knihy môže byť premenený na e-knihu?

V podstate z každej knihy sa dá urobiť e-kniha. Ak ide o knihu založenú na texte, výroba e-knihy je veľmi jednoduchá a rýchla. Pri knihe, ktorá obsahuje veľa obrázkov, tabuliek, či má skrátka komplikovanejšie rozloženie, je konverzia náročnejšia a trvá dlhšie. Je tiež možné predávať zadarmo e-knihu len ako PDF súbor, ktorý sa rovnako zobrazí na všetkých zariadeniach.

5. Bude moja e-kniha vyzerať rovnako ako tlačená kniha?

Všetko, čo je v tlačenej knihe, bude aj v e-knihe, ale bude to vyzerať trošku inak. Jednak e-knihy nemajú fixné rozloženie stránok – tie sa prispôsobujú zariadeniu, v ktorom sa e-kniha číta. Okrem toho si môže vzhľad e-knihy prispôsobiť sám čitateľ (zmenou typu a veľkosti písma, zarovnania, okrajov a pod.).

6. Ako dlhá trvá vytvoriť a predávať e-knihu?

Na túto otázku neexistuje presná odpoveď, pretože to závisí od viacerých vecí. Ak využijete služby Publica, tak napr.:

  • od rýchlosti našej komunikácie
  • od realizácie vedľajších služieb (napr. korektúra, tvorba obálky)
  • od kvality vami pripravených podkladov

7. Čo potrebujem na to, aby som mohol začať predávať e-knihy?

V prvom rade mať napísanú knihu :). Potom sa stačí rozhodnúť, aké služby od nás budete potrebovať (či len samotnú tvorbu a predaj e-knihy, alebo aj jazykovú a redakčnú korektúru, tvorbu obálky) a osloviť nás pre spoluprácu vyplnením jednoduchého formuláru.

Ak si to budete želať, vašu knihu posúdime predtým, ako sa rozhodnete investovať do vytvorenia jej elektronickej verzie a poradíme, ktoré služby by boli pre vás najvhodnejšie. Pre to, aby ste mohli predávať svoju e-knihu, nepotrebujete vlastniť živnosť ani inú firmu.

Už teraz sa tešíme na spoluprácu s vami!

Comment

There is no comment on this post. Be the first one.

Leave a comment